• שגריר (בדימוס) יורם אטינגר: יתרון צבאי איכותי של ישראל – תרומה לארה"ב!

 • כתב - יורם אטינגר    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • תרומה לארה"ב

  שמירה על – ושיפור – יתרון צבאי איכותי של ישראל באמצעות מערכות נשק מתקדמות של ארה"ב, מקדם את ביטחונה הלאומי של ישראל ואינטרסים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים של ארה"ב. לדוגמא:

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל משדרג את יכולות ישראל לשמש כמכפלן-עוצמה מנוסה-קרבות, חסכוני, אמין ודמוקרטי עבור ארה"בולהאריך את היד האסטרטגית של ארה"ב במזרח התיכון ללא תוספת אנשי צבא מארה"ב.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל מעצים את ביצועיה כבסיס קדמי של ארה"ב בצמתות גיאו-אסטרטגיות נפיצות של אירופה-אסיה-אפריקה והים התיכון-ים סוף-האוקינוס ההודי-המפרץ הפרסי.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל מעשיר את תרומתה כמעבדה ייחודית בתנאי-קרב של תעשיות ביטחוניות בארה"ב וזרועות הצבא האמריקאי. ישראל מעניקה לתעשיות הביטחוניות לקחי שימוש מבצעי במערכות נשק מתקדמות, המתורגמים לשידרוגים של המערכות האמריקאיות, חוסכים לארה"ב מליארדי דולרים של מחקר ופיתוח, מגדילים את היצוא ומרחיבים את בסיס התעסוקה בארה"ב. במקביל, ישראל מעבירה לארה"ב לקחים מבצעיים המשדרגים את כושר התימרון ותורות הלחימה של זרועות האוויר, ים ויבשה של ארה"ב.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל משפר את יכולתה לשבש ולסכל מהלכים של איראן,
  "האחים המוסלמים", חיזבאללה וגורמי פורעי-חוק אנטי-אמריקאים נוספים המפיצים טרור ומערכות נשק מתקדמות ברחבי העולם, כולל בדרום ומרכז אמריקה, ומפעילים תאים רדומים בארה"ב.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל משדרג את כח ההרתעה הישראלי, ולכן מצמצם את מספר ההתלקחויות האלימות במזרח התיכון, העלולות להפוך לעימותים אזוריים וגלובלים. במקביל, שידרוג כח ההרתעה הישראלי מתמרץ משטרים ערביים מתונים-יחסית לבחור בנתיב השלום בהנהגת ארה"ב.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל מעניק לישראל את האפשרות להשיג נצחונות מהירים-יחסית ובמספר אבידות נמוך-יחסית, המקטינים את סכנת ההתפשטות האזורית והגלובלית של עימותים.

  *יתרון צבאי איכותי של ישראל מאפשר לארה"ב להקטין את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון, תוך מינוף כח ההרתעה הישראלי לבלימת גורמים רדיקלים.

  תחיקות של הקונגרס בארה"ב

  תרומת ישראל לאינטרסים ביטחוניים וכלכליים של ארה"ב, בנוסף למעמדה האיתן של ישראל בקרב רוב הציבור והמחוקקים בארה"ב, הביאו ב-1992-93 לחקיקה המחייבת את נשיא ארה"ב להגיש לקונגרס דו"ח שנתי על יצוא מערכות נשק למזרח התיכון – על ידי ארה"ב ושאר מדינות העולם – והשפעתו על המאזן הצבאי ישראל-ערב, כדי לשמור על היתרון הצבאי איכותי של ישראל.

  תמיכת הבוחרים והנבחרים בארה"ב הביאה לחקיקה נוספת ב-2008 בהובלת יו"ר וועדת החוץ בבית הנבחרים, הווארד ברמן:

  "משמעות המונח 'יתרון צבאי איכותי' היא היכולת להביס כל איום קונבנציונלי של מדינה, מדינות או ארגוני טרור, במחיר מינימלי של אבידות ונזק, תוך שימוש במערכות נשק מתקדמות בכמויות ראויות, כולל מערכות פיקוד ושליטה, תקשורת, מודיעין, תצפית, ניטור ואיסוף מידע העולות באיכותן על המערכות הנמצאות בשימוש מדינה, מדינות וארגוני טרור....

  "כל אישור של יצוא מערכות נשק ותומכות-נשק, למדינות המזרח התיכון, חוץ מישראל, חייב לכלול קביעה שהיצוא לא יכרסם ביתרון הצבאי איכותי של ישראל....

  "הנשיא יקיים, באופן שיטתי, הערכה מונחית-ניסיון ואיכות לשמירת יתרונה הצבאי איכותי של ישראל...."

  מסקנות

  דבקות בחוק האמריקאי שומרת על יתרון צבאי איכותי וכח הרתעה של ישראל, ובכך מקדמת אינטרסים אמריקאים מבלי להגדיל – ואולי אף להפחית – את הכח הצבאי של ארה"ב במזרח התיכון.

  אי-דבקות בחוק תכרסם בכח ההרתעה הישראלי, תוך שלילת התרומה הייחודית של ישראל לאינטרס ארה"ב.

  אבל, דבקות בחוק תלויה בפרשנויות הרשות המחוקקת (צירי בית הנבחרים והסנטורים) והרשות המבצעת (נשיא, פנטגון, מחלקת המדינה) התלויות בתפישות עולם המשתנות, מדי מספר שנים, בבית הלבן ובוועדות הקונגרס.

  לדוגמא, האם איראן נתפשת כאויב או שותף למו"מ מדיני וביטחוני? האם המזרח התיכון מאופיין על ידי "אביב ערבי" (איום מוגבל) או "חורף ערבי" (איום מחריף)? האם מכירים ב- או גורעים מ- חומרת הטרור איסלאמי? האם חתימה על הסכם שלום במזרח התיכון חקוקה בסלע או נתונה לשינויים קיצוניים ברוח המסורת הבינערבית? האם יתרון צבאי איכותי של ישראל מקדם, או מסיג, את תהליך השלום?

  בנוסף לכך, הגדרת המונחים "יכולת [ישראל] להביס", "איום [על ישראל]", "מחיר מינימלי", "כמויות ראויות" ו"כירסום ביתרון האיכותי" פתוחה לפרשנויות, העלולות לפגוע ביתרון האיכותי של ישראל.

  מכאן שמחויבות ארה"ב ליתרון צבאי איכותי של ישראל חיונית לישראל, אך אינה אבן פינה של הביטחון הלאומי של ישראל.

  כמו כן, מערכות נשק מתקדמות עלולות להפוך למערכות נשק נחותות, כתוצאה ממכירת נשק מתוחכם למדינות ערביות ואיראן על ידי סין, רוסיה ואירופה מתחת לרדאר הישראלי והאמריקאי, כפי שאירע לפני מלחמת יום הכיפורים ובראשית הקמת הכור הגרעיני הסורי.

  לעומת זאת, תוואיי קרקע שולטים כגון רמת הגולן ורכסי יו"ש יהיו תמיד תוואיי קרקע שולטים, המעניקים לישראל עומק אסטרטגי וזמן ההתראה חיוניים לגיוס כוחות המילואים המהווים 75% מסדר כוחות צה"ל.

  לכן, יתרון צבאי איכותי של ישראל אינו מהווה תחליף לאיכויות גיאוגרפיות וטופוגרפיות של רמת הגולן ורכסי יו"ש במזרח התיכון ההפכפך והאלים ונטול דו-קיום בשלום בינערבי.
   
   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף