• "בני גנץ פשוט לא מסוגל לקבל החלטות, זה לא אדם יוזם ומנצח"

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • בעקבות פרסום דברי היועץ הבכיר לכחול לבן על כך שגנץ "מסוכן לישראל," תא"ל במיל' צביקה פוגל אומר ל'מידה': "רה"מ צריך לקבל הכרעות קשות, גנץ לא כשיר לזה."

   "לא הופתעתי כאשר שמעתי את ההקלטה בה היועץ של גנץ מגדיר אותו כאדם לא אמיץ," כך אומר תא"ל במיל' צביקה פוגל בעקבות הפרסום אמש בחדשות 12 על דבריו של ישראל בכר, היועץ הבכיר ליו"ר 'כחול לבן'. בהקלטה שנחשפה נשמע בכר אומר בין השאר כי גנץ הוא "סכנה גדולה מאוד," ו"אין לו אומץ לתקוף באיראן."

  תא"ל פוגל, שהיה בעבר ראש מטה פיקוד הדרום ושירת לצד גנץ במבצעי 'עופרת יצוקה' ו'צוק איתן', אומר בשיחה עם 'מידה' כי חשב כך כבר לפני הבחירות באפריל, כאשר גנץ הציג עצמו לראשונה כמועמד לראשות הממשלה. "אני מוכרח להדגיש שלא ביליתי עם בני גנץ דקה אחת מחוץ למסגרת הצבאית. הכול נעשה כאשר אנחנו במדים, אני כקצין מילואים בפיקוד דרום וגנץ כרמטכ"ל, ולכן אני יכול לשפוט אותו רק מנקודת המבט הזו שבה פגשתי אותו. אני לא מזוהה עם צד פוליטי כזה או אחר, אבל חשתי חובה אזרחית לקום ולספר על ההיכרות שלי עם האיש כלובש מדים. לכן לא הופתעתי מהדברים שהתפרסמו אתמול, כי זה מה שראיתי בעצמי מקרוב."

  ראית אדם הססן?

  "מנסים להדביק לגנץ את התואר הססן, אבל אני לא חושב שהוא הססן. הוא פשוט לא מסוגל לקבל החלטות ולא יודע לקבל החלטות. במקומות שבהם אני הייתי לידו והגשנו לו את כל הכלים כדי לקבל החלטה, הכיוון שאליו זה תמיד נגרר היה איך להימנע מלטעות."

  אולי הוא פשוט שקול וזהיר?

  "זה לא בן אדם שיוזם וחושב מה לעשות כדי לנצח. גנץ תמיד חיפש איך לא לטעות כדי שהתיק לא ייפול עליו. אני לא חושב שזה בן אדם שהייתי רוצה שיוביל את המדינה. ישבתי איתו באישורים של תוכניות מבצעיות ובמשחקי מלחמה לקראת ביצוע מבצעים, ובכל ההכנות ובביצוע של 'עמוד ענן' ו'צוק איתן'. בכל המפגשים האלה, ללא יוצא מן הכלל, לא ראיתי אותו פעם אחת דופק על השולחן ואומר: "זה מה שצריך להשיג, אלה הדברים הנדרשים, אלה התוצאות שאני רוצה."

  גנץ לקח לעצמו את הקרדיט על חיסול אחמד ג'עברי, למשל.

  "זה הצחיק אותי מאוד כששמעתי אותו אומר את זה, כי אם זה היה תלוי בגנץ ב'עמוד ענן', אחמד ג'עברי היה יכול למות רק מצחוק או מזקנה. גנץ אמנם חתום על הביצוע כרמטכ"ל, אבל האומץ לעשות את זה לא הגיע ממנו אלא מהאלוף טל רוסו וממי שהיה אז ראש השב"כ."

  כדוגמה נוספת לחוסר היכולת של גנץ לקבל החלטות מכריעות, תא"ל פוגל מביא את הטיפול במנהרות הטרור של חמאס במהלך מבצע 'צוק איתן'.

  "בראשית הלחימה לא היתה כלל התייחסות למנהרות," הוא אומר ומוסיף: "בהמשך, כשגנץ כבר כן התייחס למנהרות, הוא אמר שתוך שבוע גומרים את זה, אבל כולם יודעים שזה לקח הרבה יותר זמן. אחרי זה הוא יצא ואמר שעוד מעט יצמחו הכלניות כי נגמרה המלחמה, אבל היא המשיכה עוד שלושה שבועות. זה לא אירוע חד-פעמי, זה סימפטום. האיש פשוט לא יודע להגיד איפה הוא נמצא בתוך מארג האירועים, וזה האיש שאמור להשפיע ולהחליט. התחושה של פקודיו היתה שמי שייכנס אליו אחרון למשרד, זו תהיה ההחלטה שתתקבל."

  איך בכל זאת גנץ הגיע לתפקידים הכי בכירים בצבא?

  "בני גנץ לא היה אמור להיות רמטכ"ל. הוא לא היה הבחירה הראשונה לתפקיד, ובצדק, הוא פשוט לא בנוי להיות רמטכ"ל. אם תלך אחורה להיסטוריה ותבדוק איך הוא התמנה להיות מפקד אוגדה ואלוף פיקוד – בכל המקומות זה לא היה מבחירה ראשונה אלא מחוסר ברירה, וגנץ פשוט היה שם בזמן הנכון."

  במצבים של הכרעה יהיו סביבו אישים מנוסים אחרים כמו יעלון ואשכנזי.

  "הייתי עם גבי אשכנזי תחת אש, הוא איש אמיץ ביותר אבל זה עדיין לא עושה אותו מועמד להיות שר ביטחון טוב, בטח לא כמו שניהל את פרשת הרפז וחתר לכאורה תחת שר הביטחון דאז. אם תהיה החלטה גורלית, אני רואה את גבי אשכנזי ובוגי יעלון יושבים אצל גנץ במשרד, מחזיקים לו את היד ומחליטים בשבילו. הקול יהיה קול בני והידיים ידי אחרים. יכול להיות שבני גנץ הוא חייל אמיץ תחת אש ויסתער מול האוייב, אבל ראש ממשלה לא מסתער. ראש ממשלה צריך לקבל החלטות ששולחות אנשים אחרים להיהרג. בני גנץ לא כשיר לזה."

  מה אתה חושב כשאתה רואה את גנץ מגמגם ומתבלבל בראיונות?

  "אני לא פסיכולוג, אבל ממה שאני מבין, גנץ  משדר בדיוק את מה שהוא: 'אני גבוה, אני נאה, יש לי עיניים כחולות וזהו. אל תצפו ממני ליותר ממה שאני יכול.' כולנו מגמגמים או מתבלבלים מדי פעם וזה בסדר, אבל זה לא העניין. השאלה היא האם כשאתה מסתכל על גנץ אתה רואה אדם נחוש ומנצח, והתשובה היא לא. אם מחפשים אדם לתפקיד ייצוגי אז יכול להיות שהוא מתאים, אבל אם מחפשים דמות שתשדר סמכות וביטחון, וראש ממשלה שיקרא לסדר את השרים, ברור שגנץ הוא לא האיש. לא נוח לי להגיד דברים כאלה על מועמד לראשות הממשלה, ואם גנץ ייבחר באופן דמוקרטי, לא תשמע ממני מילה אחת עליו. אבל הציבור צריך להבין במי הוא בוחר."

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף