• פיצוץ הרדאר בחיפה

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • לסתום את העין.

  "נשמע פיצוץ אדיר ואחריו השתרר שקט. שקט שאותו אני שומע עד היום.." שיחזר רפי (בנטמן) את פיצוץ אחד הרדארים שעל הר הכרמל.

  לאחר הגירוש האכזרי בא' אב תש"ז (18.7.47) של האונייה המפורסמת 'יציאת אירופה' –'אקסודוס', החליטה ההגנה על פגיעה נוספת בתחנות הרדאר. בליל ד' אב יצאו שתי יחידות של הפלמ"ח לפיצוץ הרדארים. יחידה בפיקודו של רפי גניזבורג (התרנגול), לפיצוץ הרדאר המערבי שליד מנזר סטלה מאריס. ויחידה בפיקודו של רפי איתן לפוצץ את הרדאר המזרחי שלצד כביש חיפה-דלית אל כרמל.

  הפעולה הייתה אמורה להתבצע בשני שלבים. בתחילה היחידה בפיקודו של רפי גניזבורג תפוצץ את הרדאר המערבי, ועם הישמע הפיצוץ היחידה בפיקודו של רפי איתן תפרוץ אל הרדאר המזרחי ותפוצץ אותו.

  פיצוץ הרדאר המערבי התעכב והיחידה בפיקודו של רפי איתן בציעה את משימתה ופוצצה את הרדאר. לאחר הפיצוץ החלו לסגת לכיוון קיבוץ יגור אליו הגיעו עם שחר.

  בהמשך התברר כי הרדאר המערבי לא פוצץ מכיוון שהיחידה של רפי גינזבורג הופתעה ע"י חיילים בריטים שפתחו עליהם באש. במהלך היריות נפצע קשה משה אליעזר ארקין, בן המושבה מזכרת בתיה וצאצא למייסדיה. קצין החבלה הפעיל את מטען הנפץ ובחסות המהומה נסוגו הלוחמים חזרה אל הוואדי ממנו באו. בספירת הכוח מתברר כי אליעזר נשאר מאחור. שני לוחמים חוזרים באומץ לחלצו אולם הוא אומר להם:

  " אל תתעכבו בגללי והוסיפו לסגת, מסרו לאמי שלא תרבה להתאבל עליי ושתתגאה בי...".

  אליעזר נמצא ע"י הבריטים והם אספו לבית חולים הממשלתי ושם חקרו אותו כשהוא פצוע אך אליעזר לא גילה דבר וכעבור מספר שעות בד' אב תש"ז (1947) נפטר.

  רפי איתן יסכם את האירוע הרדארים האלו היו העיניים של הבריטים בחיפושים אחר אוניות מעפילים. עין אחת הצלחנו לסתום להם.

  ארקין בן 18בנופלו, נקבר בבית העלמין במזכרת בתיה. מצבתו גדולה ובולטת שעליה מתנוסס סמל הפלמ"ח ומגיני דוד, ועליה נכתב: נפל בגבורה לשחרור המולדת בהתקפה על הרדאר בהר הכרמל כתגובה על גרוש אוניית המעפילים "יציאת אירופה תש"ז"

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף