• מחריף המשבר הכספי בחמאס - ישראל מצרים וארה"ב ייבשו אותו אך הם לא מוותרים על השקעות במנהרות ורקטות למרות הכל

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • מחריף המשבר הכספי בחמאס - ישראל וארה"ב ייבשו אותו אך הם לא מוותרים על השקעות במנהרות ורקטות למרות הכל

  קרדיט צילום: shutterstock

  מנהיג חמאס אסמעיל הניה יצא לפני יותר משבועיים מרצועת עזה לקהיר לדיונים עם שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל ועם זיאד נח'אלה, מנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי, בנושאי הרגיעה והפיוס. הפגישות הסתיימו, אך אסמעיל הניה נשאר בקהיר ולא חזר לרצועה כדי לטפל בשורה של נושאים "בוערים" של ארגון חמאס ובראשם המשבר הכספי.

  עפ"י גורמים בכירים בחמאס, אסמעיל הניה פועל נמרצות מול שלטונות מצרים כדי להשיב לארגונו סכומים גדולים של כסף שמצרים החרימה במהלך השנים לאחר שבכירים בחמאס ניסו להבריחם דרך מעבר רפיח לתוך רצועת עזה.

  מצרים מונעת מזה זמן רב מאסמעיל הניה לצאת לחו"ל כדי לגייס כספים עבור ארגונו בקטאר, טורקיה ואיראן.

  היא משתמשת במנוף הלחץ הזה על ארגון חמאס כדי לוודא שהוא עומד בהבנות הרגיעה וכדי לשכנע אותו להמשיך בתהליך הפיוס עם תנועת פת"ח למרות הקשיים הרבים שמערים יו"ר הרש"פ.

  ארגון חמאס שומר על תקציבו בסוד, רק חברי הלשכה המדינית שלו יודעים מהו היקף התקציב. הסיבה העיקרית למשבר הכספי של הארגון היא הפסקת התמיכה הכספית הערבית והאסלאמית לארגון, איראן שהייתה אחת המממנות העיקריות של הארגון נמצאת במשבר כלכלי גדול בגלל הסנקציות החדשות שהטיל עליה ממשל טראמפ.

  גם הצעדים שנקטו ארה"ב וישראל לייבש את מקורות המימון של הארגון נחלו הצלחה רבה והוגבר הפיקוח הבינלאומי על העברות כספים לארגוני קש המשמשים את ארגון חמאס.

  ארגון חמאס נערך לשורה של קיצוצים בכוח אדם, העלאת מיסי החברים בארגון ומיזוג במוסדותיו כדי לחסוך בהוצאות.

  הארגון מתכנן לצאת לתהליך של התייעלות אך איננו מוכן לוותר על הסכומים האדירים שהוא ממשיך להשקיע בחפירת מנהרות ויצור רקטות שאותן הוא מתכנן לשגר לעבר ישראל.

  המשך ההתעצמות הצבאית הוא עדיין היעד הראשון מבחינת חמאס ואין סימנים לכך שהמצוקה הכספית תביא להפסקת  התהליך הזה.

  לכתבה המלאה:

  http://jcpa.org.il/article/%D7%9E%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%A3-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%91%D7%A8-%D7%94%D7%9B%D7%A1%D7%A4%D7%99-%D7%91%D7%97%D7%9E%D7%90%D7%A1/

 • תגובות 

חזרה לראש הדף