• רשת האינטרסים האפלים מאחורי התובעת בביה"ד בהאג

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • קרדיט צילום: shutterstock

  היא לא מרפה. אחרי כמה חודשים של שקט, התובעת הראשית של בית הדין הפלילי בהאג, פאטו בנסודה, מכה שוב. בשבוע שעבר טענה בנסודה כי יש בסמכותה לפתוח בחקירת פשעי מלחמה שביצעה מדינת ישראל נגד הפלסטינים. לטענתה "פלסטין היא מדינה", ועל כן מוקנית לבית הדין סמכות לחקור פשעים שנעשו כלפיה. לא זו בלבד, כעת היא גם מבקשת מבית המשפט הנכבד לקבוע את גבולות הטריטוריה שביחס אליה תבוצע החקירה. מה שרומז לכך כי בזמן שנותר לתובעת בתפקידה – כשנה וחצי – היא מתכוונת לרכז מאמצים להוציא את החקירה מן הכוח אל הפועל. למרות נחישותה המופגנת של התובעת, התגובות בישראל עד כה היו, איך לומר, צמחוניות. תחילה ביקשו להוכיח לבית הדין בהאג כי מערכת המשפט הישראלית מטפלת באופן משביע רצון בהפרת זכויות הפלסטינים, ולפיכך אין צורך בפתיחת חקירה בינלאומית. לאחרונה השתנה הטון, וכעת הרוח נוטה לסוג של תלונה מתמשכת על מדיניות אנטי־ישראלית של התובעת.

  בישראל קיוו, ואולי עדיין מקווים, שבית המשפט ידחה בסופו של דבר את בקשתה של התובעת. זה מה שקרה כשבנסודה החליטה לחקור פשעי מלחמה שביצעה לכאורה ארה"ב באפגניסטן. חבר השופטים בהאג החליט אז שלא לפתוח בהליכים נגד ארה"ב, לאחר שהאמריקנים הבהירו שלא ישתפו פעולה עם החקירה. וכדי שלא יהיו אי הבנות, הם גם שללו מבנסודה את הוויזה שלה לארה"ב. בהאג קלטו את הרמז והודיעו לבנסודה כי החליטו לשמור על תקציב בית המשפט לטובת חקירות שסיכוייהן להתממש גדולים יותר.

  העניין הוא שישראל אינה ארה"ב. כל ניסיון לכופף את זרועו של בית המשפט מאחורי גבו עלול לפעול כבומרנג. לכן, המגמה עד כה לא הייתה כוחנית. להפך. היה ניסיון להוכיח לבית הדין הפלילי בהאג כי ישראל היא מדינת חוק שמערכת המשפט שלה מתייחסת ברצינות רבה לטענות על הפרת זכויות של פלסטינים. אבל הטון השתנה והפך יבבני משהו, רטנוני. אולי זה סוג של תסכול. בתגובה לדבריה של בנסודה אמר השר יובל שטייניץ, המופקד על התיאום בין משרדי הממשלה בעניין בית הדין, כי הוא "נאלץ לקבוע שחוות הדעת של התובעת היא המשך של מדיניותה האנטי־ישראלית המובהקת, תחת השפעת ארגון המדינות האסלאמיות ותנועות ה־BDS ברחבי העולם".

  https://www.makorrishon.co.il/international/227347/?utm_source=Jeeng

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף