• לגדי טאוב נמאס מבג"צ: האם נוכל, כאזרחים, לבחור או שעלינו להשלים עם העריצות הנאורה של "שומרי הסף?

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • לגדי טאוב נמאס מבג"צ: האם נוכל, כאזרחים, לבחור או שעלינו להשלים עם העריצות הנאורה של "שומרי הסף?

  המהומה כולה חשפה את העובדה שהבחירות האלה הן לא על ביטחון, שלום, כלכלה או חברה. הן גם לא, כפי שנדמה לרבים, משאל עם על שלטונו של נתניהו. הן נסובות על שאלה חשובה בהרבה: בידי מי נמצאת הריבונות?

  בספרו "משפט ותרבות בישראל בפתח המאה העשרים ואחת" טוען פרופ' מני מאוטנר, שהאליטה של השמאל, שהפסידה מאז 1977 בבחירות, התבצרה בתוך מערכת המשפט, ואז פעלה לביסוס סמכותה של זו מעל הרשויות האחרות. אגפים אחרים של האליטה, באקדמיה ובעיתונות בעיקר, התגייסו אף הם ונתנו חסות והצדקות למשפטיזציה הגוברת של הפוליטיקה.

   

  לאט־לאט החלו רבים לחשוב שהבחירות נהפכו למין משחק בארגז חול, שם יכולים האזרחים לשעשע את עצמם ב"דמוקרטיה פרוצדורלית", בזמן שקבלת ההחלטות האמיתית נדדה לזירה אחרת לגמרי.

  חקירות נתניהו נתנו לכל התחושות האלה, בבת אחת, צורה מוחשית. אולי מוחשית מדי. שכן הן יצרו את הרושם כאילו הבחירות עוסקות בעיקר בעתידו של נתניהו, בחפותו או באשמתו. אבל זה לא העניין. העניין אינו נתניהו, כי אם מקום מושבה של הריבונות. כרגע, תלויים ועומדים נגדו שלושה כתבי חשדות, העשויים להפוך, אחרי שימוע, לכתבי אישום. ייתכן שיתברר בסופו של התהליך שהוא יימצא אשם באחד או יותר מהם, אולי אפילו בשוחד. אבל גם הרשעה מוצקה וחלוטה אינה צריכה לשמש הצדקה להמשך הפקעת הריבונות מידי האזרחים, ולמסירתה, טיפין־טיפין, לאוליגרכיה של משפטנים.

   

  כל זה חשוב מעל ומעבר לשאלות של ימין ושמאל, כלכלי ומדיני. הפעם אנחנו מצביעים על השאלה האם בכלל נוכל, כאזרחים, לבחור בין ימין לשמאל, או שמא עלינו להשלים עם העריצות הנאורה של "שומרי הסף" שיעשו זאת בשבילנו, ברוב חסדם. לא פחות מזה נמצא עכשיו על הכף.


  לכתבה המלאה:

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.7065233

 • תגובות 

חזרה לראש הדף