• סכר שבונה אתיופיה על הנילוס עלול להצית מאבק אלים עם מצרים, שכלכלתה תלויה בנהר

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • סכר שבונה אתיופיה על הנילוס עלול להצית מאבק אלים עם מצרים, שכלכלתה תלויה בנהר

  מלחמת מים: מצרים נאבקת באתיופיה לאחר שהקדימה בניית הסכר על הנילוס. סכר התחיה שבונה אתיופיה על הנילוס עלול להצית מאבק אלים עם מצרים, שכלכלתה תלויה בנהר העצום | אתיופיה, שאחוזים מזעריים מאוכלוסייתה מחוברים לחשמל בונה על הסכר שיציל אותה | ויש גם זווית ישראלית

  כיום האוכלוסייה בכלל מדינות אגן הנילוס מונה כחצי מיליארד נפשות ותוך 20 שנה היא צפויה להכפיל את עצמה ולהגיע למיליארד בני אדם, עם ההשלכות הרות האסון הכרוכות בכך. רוב האוכלוסייה ניזונה ממי הנילוס או האגמים הנמצאים באגנו, וככל שהאוכלוסייה בכלל מדינות אגן הנילוס גדלה במהירות כך גם מנהיגי המדינות ירצו יותר להשתמש במי הנהר לצרכי פיתוח, אספקת חשמל, חקלאות ועוד. על כן נוסדה יוזמת אגן הנילוס (Nile Basin Initiative) ב- 22 בפברואר 1999, במטרה שכל מדינות האגן ינצלו את המים מבלי לפגוע באספקת המים של המדינות האחרות, אם כי לא נראה שזו אפשרות סבירה על רקע גידול האוכלוסייה המהיר.

  מצרים עצמה נמצאת במשבר מים קשה, ומספקת כיום רק 660 מטר מעוקב מים לנפש מדי שנה. לפיכך, הידיעה על הקדמת פעילותו של סכר התחייה בשנתיים, הכתה בה כרעם ביום בהיר. מצרים חשה כי שעון המים מתקתק מאד מהר וכי בקרוב מאד היא תעמוד בפני שוקת שבורה ולא תוכל לספק יותר מים לכל תושביה, במיוחד בזמן מילוי הסכר.

  בתגובה לידיעה על הקדמת השלמת בניית הסכר אמר שר משאבי המים וההשקיה המצרי לשעבר כי "קהיר עוקבת בדאגה אחר ההתפתחויות האחרונות וכי אתיופיה לא תוכל למלא את אגן הסכר במים עד שתיישב את חילוקי הדעות שלה עם מצרים, אחרת ההתפתחויות הללו יציתו משבר חדש והדברים יסתבכו". נזכיר בהקשר זה כי כבר בשנות ה- 70 של המאה הקודמת איים הנשיא אנואר סאדאת ביציאה למלחמה במידה ומדינה כלשהי תפגע בזרימת מי הנילוס.

  בסופו של דבר, מדובר לא רק במלחמה על המים אלא במלחמה על נכסים וסמלים לאומיים משני הצדדים. סכר התחייה, סמלה של אתיופיה החדשה, אל מול הנילוס, מקור חייה של מצרים. במידה ויכלו כל הקצין, קשה לדעת האם מצרים תשקול יציאה למלחמה נגד אתיופיה בגין הסכר, אבל זו גם אפשרות שעומדת תמיד על הפרק, במיוחד כשמדינה נמצאת במלחמה על קיומה.

  לכתבה המלאה:

  https://www.davar1.co.il/168803/

 • תגובות 

חזרה לראש הדף