• העיתונות הסעודית: איראן וטורקיה הם סכנה ואוייב לערבים - חייבים להתאחד ולהקים ברית נגדם

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • העיתונות הסעודית: איראן וטורקיה הם סכנה ואוייב לערבים - חייבים להתאחד ולהקים ברית נגדם

  בימים האחרונים ניכרת פעילות מדינית אינטנסיבית מצד סעודיה בניסיון לתאם עמדות בין מדינות ערב, כדי לקדם פתרון למשבר בלוב. שר החוץ הסעודי, פייצל בן פרחאן, פתח במסע דילוגים אזורי במהלכו ביקר במצרים, באלג'יריה, בתוניסיה ובמרוקו ונפגש עם בכירי מדינות אלה. מסע דילוגים זה מתרחש על רקע ההסלמה בלחימה בלוב, התקרבות כוחות ממשלת אל-סראג' הנתמכים על ידי תורכיה לעיר האסטרטגית סירת ולאזור סהר הנפט במזרח לוב ונוכח הדיווחים על המשך משלוח שכירי חרב וציוד צבאי ללוב, על ידי תורכיה.

  כמו כן מסע הדילוגים מתקיים על רקע איומיה של מצרים – בעלת בריתה של סעודיה - להתערב צבאית בלוב ואף לחמש את השבטים בלוב, במידה וכוחות ממשלת אל-סראג' והכוחות התורכים יתקרבו לעיר סירת ולאזור מזרח לוב, הסמוך לגבול המצרי.

  במהלך ביקורו במצרים ופגישותיו עם הנשיא אל-סיסי ושה"ח שוכרי, הביע שה"ח הסעודי תמיכה מלאה במצרים ובעמדותיה לגבי לוב. כמו כן הדגישו הצדדים את החשיבות של פעילות ערבית מתואמת לפתרון הבעיות במסגרת מנגנון הפעולה הערבי המשותף.[2] שה"ח הסעודי דן גם בתוניסיה, אלג'יריה ומרוקו על המצב בלוב ועל קידום פתרון שיביא להסדר שלום וליציבות בלוב. על פי כמה דיווחים, שה"ח הסעודי, העביר לתוניסיה ואלג'יריה מסרי הרגעה ממצרים, זאת לאחר ששתיהן הביעו חששות מחימוש השבטים הלוביים על ידה.

  בעיתונות הסעודית התפרסמו בימים האחרונים מאמרים שהדגישו את מטרותיה של הפעילות המדינית הנמרצת. כך למשל, במאמר המערכת של היומון הסעודי אל-ריאד מה-29.7.20 נטען כי סעודיה פתחה ביוזמה שנועדה לאחד את העמדה הערבית, על מנת למנוע את "ההתערבויות הבוטות" של תורכיה ואיראן במדינות ערב ואת ניסיונותיהן לפגוע בביטחונן.

  בדומה לכך, העיתונאי הסעודי הבכיר, עבד אל-רחמן אל-ראשד, ששימש בעבר עורך היומון אל-שרק אל-אוסט ומנכ"ל הערוץ הסעודי אל-ערביה, טען במאמר שפרסם, כי איראן ותורכיה מהוות כיום את "האיום הגדול ביותר עמו מתמודדים הערבים מזה חצי מאה". לדבריו, ישנן כיום 15 מדינות ערביות המאוימות בפלישה איראנית או תורכית וחלקן אף נשלטות על ידן ומצויות במצב מלחמה. אל-ראשד הדגיש כי מצב זה מחייב את מדינות ערב להתאחד ולגבש ברית הגנה.

  לכתבה המלאה:

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?5272

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף