• הקידום של גנץ בצבא היה מתוך תסכול ורצון להעיף אותו למקום אחר ומהר - כששרון הבין: אי אפשר לנצח עם גנץ

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • הקידום של גנץ בצבא היה מתוך תסכול ורצון להעיף אותו למקום אחר ומהר - כששרון הבין: אי אפשר לנצח עם גנץ

  במשך השנים אפפה חידה את הנסיבות המסתוריות שבהן סיים בני גנץ את תפקידו כמפקד אוגדת איו"ש ביולי 2001, רק כתשעה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד. עתה, הסיבות לכך נחשפות: "ראש הממשלה אריאל שרון לא היה מרוצה מתפקודו של צה"ל בכלל, ומתפקודו של בני גנץ בפרט. שרון רצה בהחלפתו", אומר לנו מקור בכיר שהיה מקורב לשרון באותם ימים.

  ביצועה היה נתון לביקורת, קיבל את הפיקוד על איו"ש שלא כמתוכנן, לאחר שמפקדה הקודם - תא"ל שלמה אורן - ביקש להתפטר. סמוך לכניסת גנץ לתפקיד בספטמבר 2000 - פרצה האינתיפאדה השנייה, וביולי 2001, הוא קיבל דרגת אלוף ואת הפיקוד על הגיס הצפוני.

  לכאורה מדובר בקידום, אך המינוי מעורר שאלות: ראשית, פרק הזמן הקצר הוא חריג ביותר: כמעט כל מפקדי אוגדת איו"ש שירתו בתפקיד בין שנתיים לשלוש. מעבר לכך, החלפת מפקד בכיר בזמן לחימה היא דבר נדיר. לבסוף, הפיקוד על הגיס הצפוני נחשב לתפקיד "רוחב" שולי.

   

  משיחות שקיימנו בעת האחרונה עם מפקדים בכירים בצה"ל מאותה תקופה, ועם גורמים אחרים הבקיאים בנעשה בצבא, עולה תמונה ברורה: תחת פיקודו של גנץ, אוגדת איו"ש חששה לתקוף את מוקדי הטרור, ובשום פנים ואופן לא הותר לה להיכנס לשטחי A בשליטת הרשות.

  מצב זה יצר תסכול רב בקרב הלוחמים והציבור בישראל. על רקע זה נכנסה ישראל למערכת בחירות סוערת, כאשר במהלכה ממשלת ברק עוד ניהלה מגעים מדיניים בניסיון להציל את הסכמי אוסלו.

  במארס 2001 נבחר שרון לראש הממשלה והוא מייד הבין שיש בעיה. "הצבא שהוא מצא היה שונה לחלוטין ממה שהוא הכיר, כולם היו רגילים לתיאום עם הפלשתינים, חששו מכניסה לתוך הכפרים ואיבדו את רוח הלחימה", אומרים גורמים שהיו מקורבים לו באותה עת. "שרון הבין שצריך לשנות את הכיוון של הצבא, ובתקופה זו גם הוחלף מפקד האוגדה", הם מוסיפים.

  לכתבה המלאה:

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/641057?fbclid=IwAR0bBO1BpHU7hZTJ-NX3t-q-XwSK0zgxDK0g30XV2MLgxT2nofTZTwHQIPE

 • תגובות 

חזרה לראש הדף