• אצו רצו גמדים

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • בפני החוק כולם שווים, אבל יש כאלה ששווים יותר. נתניהו עוד לא החזיר למקומו את הטלפון בו הודיע לוועדת הכנסת על ביטול בקשתו לחסינות, והיועמ"ש כבר התדפק על דלתות בית המשפט על מנת להגיש כתב אישום נגדו. אצה לו הדרך למנדלבליט. מה בער לו? מדוע לא היה אפשר היה להמתין יום או יומיים עד שתסתיימנה פגישותיו של נתניהו בבית הלבן?  למנדלבליט היה חשוב שהכותרות המובילות בתקשורת באותו יום תהיינה "בפעם הראשונה הוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן," ולא הבשורה על יציאתה לדרך של "תוכנית המאה" של טראמפ. לא כאן המקום לדיון בפרטי "תוכנית המאה". זה נושא למאמר נפרד. אבל מנדלבליט קנה את עולמו.

  דא עקא, החיפזון הוא מהשטן. מנדלבליט רץ כל כך מהר עד שלא נותר לו זמן לבדוק אם כתב האישום עומד בדרישות החוק. לדבריו של אחד מבכירי הפרקליטות, אורי קורב, מי שניהל בהצלחה את התביעה נגד אולמרט, כתב האישום שהוגש נגד נתניהו אינו חוקי, ואין לו כל תוקף.  אני לא מומחה גדול בנושאי חוק ומשפט, אבל אורי קורב כן מבין ויודע. חזקה עליו שהוא לא היה אומר את מה שאמר אם לא היה לזה בסיס חוקי. במצב נורמלי כתב אישום לא חוקי היה נדחה ע"י השופט וזה היה סוף הסיפור. אבל המצב איננו נורמלי. לא קל יהיה למצוא שופט שיעז לפסול כתב אישום שהוכן ע"י צמרת הפרקליטות והוגש לבית המשפט ע"י היועמ"ש בעצמו.  

  אז איך בכל זאת? כתב האישום אינו חוקי? אין בעייה. מכריזים שכתב האישום הוא "חוקי לשעתו". תקדים דומה כבר עמד במבחן הבג"ץ.  עד שהשעה תעבור, נתניהו יעמוד למשפט וקרוב לוודאי שיורשע, ושאלת חוקיות כתב האישום כבר לא תהיה רלוונטית. ולתפארת מערכת אכיפת החוק, כל הסיפור מתנהל בחשאי מאחורי מסך סודיות המוטל באמצעות צווי איסור פרסום וחיסיון.    

  ואכן כבר נקבע מועד למשפט (מיד אחרי יום הבחירות הבא עלינו לטובה), וכן נקבע צוות השופטים שידון את נתניהו (זאת שאלה טובה מדוע מצאו לנכון לפרסם כבר עכשיו את שמות השופטים. האם זה על מנת לאפשר לתקשורת להתחיל "לעבוד" עליהם על מנת שיבינו מה מצפים מהם?)  

  ישנה בעייה אחרת. למיטב ידיעתי אף אחד לא חשב על ניגוד האינטרסים של שופטים העומדים לדון את ראש הממשלה. לפחות לא ראיתי שמי שהוא כתב על זה. למשפטו של נתניהו יש השלכות פוליטיות, ללא כל קשר לשאלה מה הן העבירות המיוחסות לו, ואם יש להן היבט פלילי או לא – לתוצאות המשפט תהיה השפעה מכרעת על העתיד הפוליטי של המדינה.  

  המדינה נמצאת כרגע בעיצומה של מערכת בחירות. שלושת השופטים שנבחרו לדון בתיקי נתניהו הם בסופו של דבר בני אדם, וכמו לכל אזרח במדינה, יש להם דעות פוליטיות. בלי לבדוק בציציות, סביר להניח שלפחות אחד מהם, אם לא שלושתם, תומכים במפלגת כחול לבן. הרשעה של נתניהו תבטיח למפלגת כחול לבן את השלטון, בעוד שזיכוי יפגע בה קשות. זה מצב ברור של ניגוד אינטרסים. למעשה אין אף שופט שלא יהיה בניגוד אינטרסים במשפט כזה. שופטים שתומכים בנתניהו (אם יש כאלה) יימצאו בניגוד אינטרסים בכיוון ההפוך. לפי סקרי דעת הקהל, יש סבירות גבוהה שגם מערכת הבחירות הנוכחית תסתיים ללא הכרעה, ויהיה צורך בסיבוב בחירות נוסף. אם אכן זה מה שיקרה, שופטיו של נתניהו יקבעו את תוצאות סיבוב הבחירות הבא.  

  מי שמאמין ששופטים, בבואם לגזור דין, אינם מושפעים מהשקפת עולמם הפוליטית הוא אדם שלא רק רוצה שירמו אותו, הוא מרמה את עצמו.    

  דיון בבית המשפט לא נועד ולא יכול לפתור בעיות שהן פוליטיות במהותן והוא לפיכך מופרך מיסודו. כל שופט עם מידה מינימלית של יושר אינטלקטואלי חייב לפסול את עצמו. 

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף