• חורבן הבית

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ימים אחרונים.

  מי"ז בתמוז עד ח' באב בשנת ג'תת"ל (70 לסה"נ) היו הכוחות הרומיים עסוקים במשימות הנדסיות לפריצה להר הבית.

  המורדים היהודים לא הצליחו למנוע את התקדמות הסוללות. לכן המציאו תחבולה להעלות באש את אולמות העמודים המקיפים את רחבת הר הבית. (הסטווים). היהודים מילאו את החלל שנמצא מתחת לגג הסטיו המערבי בגזרי עץ ובזפת.

  כשעלו הרומאים אל גג הסטיו, הציתו היהודים את החלל ורומאים רבים נלכדו באש ונשרפו. למחרת שרפו הרומאים את כל הסטיו המערבי.

  בח' באב נערכו הכוחות הרומיים להסתערות כוללת דרך הפרצה ומעל החומות. היהודים התכוננו לפרצה וחיכו שהארטילריה הרומאית תפסק, כשתתחיל ההסתערות.

  כשהחלה ההתסערות הרומאית התנפלו עליהם היהודים והרגו רבים מהרומאים שהצטופפו בפריצה והדפו את אלו שהיו על הסולמות עתה ציווה טיטוס לשרוף את השערים. מול האש המתפשטת עמדו היהודים חסרי אונים.

  בט' באב החלו חייליו של טיטוס לעלות לכיוון הר הבית. היה זה עניין של שעות עד שייפול המקדש בידיו. טיטוס כינס את המפקדים הבכירים לדון בעתיד המקדש.

  לאחר דיון ארוך הכריע טיטוס כי כל עוד המקדש קיים היהודים ימשיכו למרוד על כן דרש מפקודיו לשרוף את המקדש בכל מקרה.

  בי' באב למרות הרעב והעייפות נלחמו היהודים כשלוש שעות ברחבת הר הבית והרומאים הבריחו אותם לתוך בית המקדש.

  בשלב הזה טיטוס נתן הוראה לאחד מחייליו להשליך גזיר עץ בוער והאש אחזה בלשכות המקדש ושרפה את המקדש. מאיר בן בלגה ויוסף בן דליה מבכירי הכוהנים הטילו את עצמם אל תוך האש ונשרפו יחד עם ההיכל.

  בעיני יהודי בית שני התפיסה הייתה שבית המקדש איננו יכול להיחרב ועתיד לעמוד לנצח. לכן כשנחרב בית המקדש שהיה מרכז הרוחני הלאומי שאיחד סביבו את כל האומה השבר והזעזוע היה גדול מנשוא, העם היהודי לא מצא טעם לחייו ויצא לגלות ארוכה וקשה של אלפיים שנה.

  ערב ט' באב תשפ"א בבנימין נמצאו מטבעות מימי המרד ברומאים עליהם נכתב *לחרות ירושלים*. כעבור אלפיים שנה מדרום לירושלים יעמדו לוחמי גוש עציון ויכריזו *תשובתנו נחושה נצח ירושלים*. יעברו עוד תשע עשרה שנים ודברי נחמת הנביא יתקיימו במילואם *עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים*.

  הפינה נכתבה עפ"י ספרו ובאישורו של ידידי ד"ר גרשון בר כוכבא 'מקדש בלהבות.'

  להצטרפות לקבוצה יומית בנושאים היסטוריים:

  https://chat.whatsapp.com/IKwCLqBLL6fF60Jg9RjSKm

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף