• הרב אלקלעי

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף

 • *הרב החוזה*.
  הרב יהודה אלקלעי נולד בסרייבו (סרביה) בשנת תקנ"ח (1798). בשנת תקפ"ה (1825), בהיותו בן 27, התמנה לרב העדה הספרדית בזמלין (אז נמצאה בתחום אוסטרו-הונגריה) , ושימש בתפקידו עד עלייתו לארץ ישראל. ספרו הראשון "דרכי נועם" עוסק בדרך החינוך, והוא מדגיש את חשיבות לימוד השפה העברית. בשנת תקצ"ח (1839) פגש הרב אלקלעי את רבי יהודה ביבאס.
  רעיונותיו של הרב ביב'אס על שיבת ציון וגם השגת עצמאות מדינית של עם ישראל היו בעת ההיא חדישים ומהפכניים לגמרי, בפרט הרעיון שתשובת עם ישראל צריכה להיות לא רק תשובה רוחנית אלא גם תשובה גשמית. הרב אלקלעי ראה ברב ביבאס את רבו המובהק  והושפע רבות מהשקפותיו בעניין גאולת ישראל.
  בהשפעת עלילת הדם בדמשק בשנת ת"ר (1840) פרסם את ספרו "מנחת יהודה", דברי דרשנות ששזורה בהם קריאה לעלייה לארץ ישראל. לרעיון זה ניסה לגייס מאוחר יותר, ללא הצלחה, את חברת כל ישראל חברים.


  אחד ממתפללי בית הכנסת בו שימש הרב אלקלעי בזמלין היה יהודי בשם שמעון לייבל הרצל, סבו של חוזה המדינה השני, בנימין זאב,הרצל.  גם אביו של בנימין זאב, יעקב הרצל, הכיר את הרב אלקלעי – כילד הוא היה תלמיד שלו בזמלין.
  אעפ"י שהרצל לא הכיר את הרב אלקלעי, נראה כי רעיונותיו ורוחו של הרב אלקלעי שרתה בבית משפחת הרצל ולימים דחפה את הילד בנימין זאב לעשות מעשה. לימים בני משפחתו של הרב אלקלעי יהיו צירים בקונגרס הציוני הראשון וממכתביהם עולה הערכה רבה להרצל ומפעלו.
  באחד מכתביו ביחס לעליה לארץ מחדש הרב אלקלעי כי ישנה תשובה של כל אדם ואדם אך ישנה תשובה כללית, שהעם צריך לשוב לארץ שממנה יצא:
   *"...שהרי תיבת תשובה הוראתה הראשונה היא שישוב האדם אל המקום אשר יצא משם, שנשוב אל הארץ אשר יצאנו משם..."*
  בשנת תרל“ד (1874) עלה הרב אלקלעי עם אסתר רעייתו לארץ ישראל. גם בארץ לא חדל מלקרוא  לשוב לארץ ישראל.
   *בד' תשרי תרל“ט* (1878) בימי התשובה נפטר חוזה המדינה הראשון, ממבשרי הציונות, הרב יהודה אלקלעי ונקבר בהר הזיתים.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף