• עידן נתניהו: ישראל תצורף אולי למועצת הים האדום בה חברות מצרים וסעודיה - מאוחדים נגד ארה"ב השיעית

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • עידן נתניהו: ישראל תצורף אולי למועצת הים האדום בה חברות מצרים וסעודיה - מאוחדים נגד ארה"ב השיעית

  קרדיט צילום: shutterstock

  אריאל כהנא, עיתונאי ישראל היום:

  ביקור היסטורי של משלחת ישראלית רשמית בסודן כאשר לראשונה עומד שר מישראל בראשות המשלחת

  שר המודיעין, אלי כהן, ערך היום (שני) ביקור היסטורי בחרטום, בירת סודאן, כראש משלחת משותפת של משרד המודיעין והמטה לביטחון לאומי, שיצאה בשליחותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו

  במסגרת הביקור נפגש השר עם נשיא סודאן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, עם שר ההגנה יאסין אברהים ועם בכירים נוספים בממשל הסודאני.

  המשלחת שחזרה הערב לישראל טרם סגירת נתב״ג, היו ראשי אגפים במשרד המודיעין ובמל"ל, וכן גורמים ממשרדי ממשלה נוספים שנועדו לפגישות עבודה עם מקביליהם הסודאנים. השיחות עסקו במגוון נושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים ולראשונה נחתם מזכר הבנות בנושאים אלו בין שר ההגנה של סודאן לשר המודיעין.

  הצדדים דנו ביציבות הבטחונית האזורית שהיא חיונית לפיתוח כלכלי והצדדים יעמיקו את שיתוף הפעולה המודיעיני כמו כן עלתה האפשרות לצירופה של ישראל למועצת הים האדום בה חברות בנוסף מצרים וסעודיה.

  בתחום הכלכלי חברי המשלחת הישראלית העלו בפגישות שורה של פרויקטים כלכליים משותפים פוטנציאליים, בדגש על תחומי המים, החקלאות, אנרגיה מתחדשת, בריאות ותעופה. שיתוף הפעולה התמקד באפשרות להקמת פרויקטיי תשתיות לרבות מתקני התפלה ואנרגיה מתחדשת, הדרכות בעיקר בתחומי החקלאות וקידום משלחות עסקיות של חברות ישראליות לפיתוח התחומים שנידונו.

  כמו כן סקרו שלטונות סודן את ההתקדמות בעניין ביטול חוק החרם כנגד ישראל וכן בתיקון החוק הקובע מאסר למהגרים סודנים, לרבות אלו שבישראל, שחוזרים חזרה לסודן.

  סוכם על משלחת ממשלתית מסודן שתגיע לביקור בישראל וכן משלחות עסקיות שיעסקו בקידום ההשקעות והמסחר בין המדינות.

  *שר המודיעין אלי כהן: ״אני סמוך ובטוח שהביקור הזה הניח את היסודות לשיתופי פעולה רבים וחשובים, שיסייעו הן לישראל והן לסודאן, וליציבות הביטחונית באזור, ויעמיקו את הקשרים שלנו עם אפריקה ויובילו להסכמים נוספים עם מדינות באזור. המרחק הגיאוגרפי הקצר בין המדינות מגביר את החשיבות הבטחונית של ההסכם ואת הפוטנציאל הכלכלי. היחסים עם סודאן הן הודות להשקעה שהוביל ראש הממשלה במדינות אפריקה בשנים האחרונות והמעורבות האמריקאית שאני מאמין שתמשיך גם תחת ממשל ביידן. אנו מודה ל...אל-בורהאן על קבלת הפנים בחמה והזמנתי אותו לבקר בירושלים בירת ישראל״. *

  סודאן היא המדינה השלישית בגודלה באפריקה עם כ-40 מיליון תושבים ושוכנת במיקום אסטרטגי לחופו של הים האדום. סודאן לחמה בעבר לצד מדינות ערב וסייעה בהעברת נשק לחמאס. היחסים עם סודאן שמים סוף ל-70 שנה של עוינות.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף