• ד"ר רן ברץ: במערכת משפטית הוגנת, תיקי נתניהו היו נזרקים מכל המדרגות

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ד"ר רן ברץ: במערכת משפטית הוגנת, תיקי נתניהו היו נזרקים מכל המדרגות

  רן ברץ (נולד ב-1973) הוא פובליציסט ומרצה לפילוסופיה. לשעבר מוביל תחום ההסברה בפועל בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. מייסדו של אתר האינטרנט "מידה".

  ב-2015 השמאל והתקשורת דאגו לנטרל אותו ולהדיח אותו מתפקיד הסברה למדינת ישראל שביבי רצה למנות אותו.

  לכתבה:

  תיקי נתניהו מלאים בעבירות שעשתה מערכת התביעה במהלך גיבוש כתבי האישום, ובהסתרה מתמשכת של חומר חיוני. כל אלה מהווים עילה ברורה לפסילת התיקים

  ההצדקה המהותית של הדרישה להליך נאות היא מיתון הא־סימטריה העצומה שיש בין רשויות האכיפה לאזרח הפשוט. העוצמה המופקדת בידי חוקרים ותובעים רבה ומסוכנת. חוקר או תובע אובססיבי יכול בקלות למרר את חייו של אדם אחר, בעזרת שלל כלים חוקיים שהוא יכול להפעיל. צווי מעקב והאזנות, זימון עדים, חקירות ממושכות, עיקול רכוש, צווי מניעה שונים ועוד.

  כמו כל כוח, גם כוח האכיפה יכול לשמש בקלות לרעה. חוקר או תובע שלא מקפידים על הכללים, ישיגו בקלות כלים אימתניים. לכן התנהלותם, שעלולה בקלות לא רק להפוך להתעמרות אלא גם לעוות את הצדק, דורשת פיקוח הדוק. מכיוון שאין בקרה שוטפת שכזו, הפיקוח מושג בעיקר – וכך הוכר גם במשפט הישראלי – בזכות ההגנה שעומדת לנאשם אם לא זכה להליך נאות, שאותה יציף במהלך המשפט.

  הגנות מסוג זה כוללות התנכלות לחשוד, פתיחה לא מוצדקת בחקירה, "מסע דיג", הפעלת כלים פסולים, גביית עדויות באופן לא ראוי, השגת ראיות שלא כחוק, אפליית נאשמים ועוד. כל אלו מהווים הפרה של ההליך הנאות, ויובילו לפסילת התיק. רשימת ההגנות הללו, שחוסות תחת הזכות להליך משפטי נאות, כוללות את ההגנה מן הצדק, "העץ המורעל", אכיפה בררנית ועוד.

  לכתבה המלאה עם דבריו החשובים המלאים:

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/273479/

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף