• עיתונאית לבנונית לנושאי חוץ נגנבת מהנס שעשה נתניהו: הם הפכו למעצמה במזרח התיכון שכולם כאן רוצים

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • עיתונאית לבנונית לנושאי חוץ נגנבת מהנס שעשה נתניהו: הם הפכו למעצמה במזרח התיכון שכולם כאן רוצים

  הכתבה פורסמה בחד העיתונים חשובים בעולם בנושאי דיפלומטיה ומדינות חוץ. 

  הכותבת היא עיתונאית בעלת טור בביירות למדיניות חוץ וכתבת טלוויזיה עצמאית ופרשנית שם בנושא המזרח התיכון:

  כעת, כשנשיא ארה"ב ג'ו ביידן מדבר על חזרה להסכם הגרעין עם איראן, ישראל מחזקת ברית שלא עלתה על הדעת עם שותפותיה הערביות באמצעות שיתוף פעולה אסטרטגי, טכנולוגי ועסקי. רק בחודש שעבר קראה ישראל לכרות ברית הגנה עם ערב הסעודית, איחוד האמירויות ובחריין, כשאיראן על הכוונת שלה. היא חתמה על עסקאות שונות עם איחוד האמירויות, הכלכלה השנייה בגודלה במזרח התיכון אחרי ערב הסעודית, בתיירות, בבריאות, בחקלאות ובמשק המים. על פי הערכה ראשונית, הסחר הדו-צדדי בין ישראל לאיחוד האמירויות צפוי לגדול מ$300 אלף דולר ל$500 מיליון דולר בשנה.


  ישראל גם הסכימה להגברת הקשרים הכלכליים עם מצרים, שעמה חתמה על הסכם שלום ב-1979 ומאז היא מבצעת שיתוף פעולה ביטחוני איתה בסיני ועזה. בסוף החודש שעבר, בביקור נדיר, ביקר שר מצרי בכיר בירושלים וחתם על הסכם המחבר בין שדה הגז לוויתן בים התיכון לבין מתקני גז טבעי נוזלי מצרי באמצעות צינור תת ימי לייצוא גז למדינות אירופה.

  ישראל מנסה לרכך את עמדות המדינות שעדיין עוינות כלפיה. היא רכשה את חיסון הקורונה של רוסיה, לכאורה במסגרת עסקת חילופי שבויים, עבור סוריה, בעלת ברית איראנית וחברה במה שמכונה "ציר ההתנגדות".

  סיבה נוספת לשיתוף פעולה היא העייפות הכללית של מדינות ערב מהעניין הפלסטיני ועליית הזהויות הלאומיות על פני זו הערבית המאוחדת. אנליסטים אומרים שמדינות רבות במפרץ, או לפחות חלקים ניכרים מאוכלוסייתן, אינן רוצות עוד להיות מוחזקות כבנות ערובה לסוגיה הפלסטינית ורואות ביחסים עם ישראל חיוניים לגיוון כלכלותיהם.

  לכתבה במקור:

  https://foreignpolicy.com/2021/03/08/israel-is-the-arab-worlds-new-great-power/


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף