• עולה גרדום עלום

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • *עולה גרדום עלום*

  כולנו מכירים את עולי הגרדום שניתלו בארץ. ועולי גרדום שניתלו בחוץ לארץ. אך ישנם עולי גרדום שפחות מוכרים. אחד מהם הוא שפיק עדס.

  מי הוא שפיק ומדוע נתלה?

  עדס נולד למשפחה עשירה מהעיר חלב שבסוריה, שבניה היגרו משם והקימו עסקים בבגדאד, קהיר וביירות. שפיק ואחיו אברהם פתחו בבגדאד עסק למכירת חלקי מכונות בשם "עדס ושותפיו".

  הצלחתו הביאה לו עושר רב, וקשרים חברתיים ועסקיים עם בני המעמד הגבוה, שרי ממשלה ואף עם העוצר עבד אל-אילה. ועדס השתקע בעיר בצרה, בה הקים את סניפו הגדול.

  עדס וחבר מוסלמי פתחו עסק למסחר בגרוטאות ברזל שנקנו מבריטניה. מקור הגרוטאות היה שאריות של ציוד צבאי שהושאר בעיראק לאחר מלחמת העולם השנייה, לאחר שהציוד השמיש נמכר לממשלת עיראק.

  לאחר הקמת המדינה התגברו ההסתות והחשדות כנגד יהודי עירק בשיתוף פעולה עם האוייב הציוני. במסגרת מסע ההסתה פורסמו ידיעות בעיתונים שטפלו על עדס האשמות שקר בהן נטען שבמסגרת עסקת מכירת גרוטאות הברזל מכר דרך איטליה נשק למדינת ישראל ששימש אותה במלחמת העצמאות.

  בתמיכת שר ההגנה יצאו המונים לרחובות בגדאד ובצרה בדרישה להוציאו להורג. למרות שיעצו לעדס לברוח מהמדינה עדס דחה את הבקשה מפני שהיה בטוח כי בזכות קשריו לא יאונה לו כל רע אך בעקבות ההסתה ושנאת היהודים, נעצר עדס והועמד לדין. האישומים נגדו כללו בגידה, פגיעה במאמץ המלחמתי, ותמיכה בקומוניזם ובאנרכיה. שותפו המוסלמי לא נעצר ולא הואשם בדבר.

  לעדס נערך משפט ראווה, עדס נמצא אשם ונגזרו עליו דין מוות, קנס בגובה חמישה מיליון דינר, והחרמת רכושו. שלושה ימים לאחר מכן אישר העוצר עבד אל-אלה את הוצאתו להורג.

  *בי"ט אלול תש"ח* ( 23.9.48) נתלה עדס לפני ביתו בבצרה לעיני משפחתו ושכניו. המונים הקיפו את הגופה, גופתו חוללה ונקראו סיסמאות נגד היהודים.

  לאחר אירוע מכונן זה, יהודי בבל הבינו שתם עולמם היהודי בגולה לאחר פרק של היסטוריה מורכבת ומרשימה של למעלה מאלפיים שנה. למעשה היה זה האירוע שסימן את התחלת העלייה של יהודי עיראק לישראל.

  ע"ש של עדס נקראו רחובות בפתח תקווה רמלה ובהרצליה.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף