• פרופ' אריה אלדד: על הלהט"בים להבין - אין דבר כזה זכות בסיסית להורות - שום אופנה חברתית לא תשנה אמיתות ביולוגיות

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • תל אביב נקהלו השבוע רבבות להט"בים ותומכיהם למחות נגד חוק הפונדקאות, שלא העניק גם לבני זוג גברים זכאות להליכי פונדקאות בארץ. רבים מהמפגינים הרחיבו את היריעה ודרשו שוויון. בבסיס הדרישה לתיקון החוק הונחה ההכרה כי "הזכות להורות" היא מזכויות האדם הבסיסיות, ולפיכך יש פגיעה מהותית בערך השוויון כאשר מעניקים אותה לכלל אך שוללים זכות זו מבני זוג גברים יחידנים.

  האומנם? דרך ארוכה עברנו מימי "זכויות האדם" של ג'ון לוק, הרופא והפילוסוף האנגלי בן המאה ה־17, שעיקרי תורתו הוטמעו, לאחר 70 שנה, בהצהרת העצמאות האמריקאית בניסוחו של ג'פרסון, ובעקרונות המהפכה הצרפתית. האמריקאים דיברו על "הזכות לחיים, לחירות ולחיפוש אחר האושר". ודוק: גם ג'פרסון לא קבע שיש "זכות" לאושר. רק לחיפוש ולשאיפה. הצרפתים הוסיפו את הזכות לקניין, לביטחון וההתנגדות לדיכוי. מתוך אלו נגזרו זכויות אזרחיות ופוליטיות מוכרות: הזכות לחופש מצפון, חופש ביטוי ופרטיות, לכבוד, למניעת מעצר שווא, מאסר או עונש ללא משפט, עינויים, זכות למשפט הוגן, חופש התאגדות וחופש תנועה. בדמוקרטיות אין כמעט עוררין על קבוצת זכויות אלו.

  על קבוצה אחרת של זכויות, המכונות "חברתיות", ניטשים ויכוחים רבים, כיוון שלא ניתן להגדיר אותן בנקל, והן תלויות־משאבים שעל המדינה להקצות. בקבוצה זו נכללים הזכות לחינוך, לבריאות, לדיור, זכויות עובדים והזכות לקיום בכבוד. מטבע הדברים ברור שכל אלו הם בבחינת "דברים שאין להם שיעור". מהו "חינוך" וכמה ממנו  ממומן מהתקציב הציבורי? יסודי? תיכוני? אוניברסיטאי? ומה עם גני ילדים? ומדוע רק במוסדות מוכרים? ומדוע אדם בן 80 אינו זכאי ללמוד נגינה בכינור אצל מורה פרטי על חשבון המדינה?

  http://www.maariv.co.il/journalists/Article-653436?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף