• מערכת המשפט: שוב הפתעות (לרעה)

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • מערכת המשפט סיפקה לנו במרוצת שנה זו הפתעות לעייפה. פסיקותיה, לעיתים היו בבחינת ההצגה הגרועה בעיר. אם סברנו כי כבר ראינו ושמענו הכל, באה שנה זו, והציגה בפנינו מטח של החלטות שיפוטיות המעוררות, החל מדמעות של עצב, דרך גיחוך בלתי נשלט, וכלה בכעס אין אונים. גם רפיון מוזר אחז במערכת. פסקי דין מקלים על נהגים הפוגעים קשות בהולכי רגל תמימים. גברים מכים מחד ובית משפט ה"מצליח" להיות הגורם היחיד, הנרפה, שלא קורא את הכתובת, הזועקת באדום מדמם, על הקיר, בחדר השינה, של הנרצחת לעתיד, מאידך... עוסקים בפשיעה חקלאית, פורצים לנכסים פרטיים באישון ליל, יוצאים עם עדרים שלמים, ונפטרים כמעט באפס ענישה... 

   

  לפתע המערכת מתעוררת. מתי? כאשר קשיש בן 70, יורה ופוגע בגנבי רכבו במהלך מעשה הפשע, באישון לילה, ליד ביתו...   

   

  ומתי מערכת "עשיית הצדק", לובשת עוז ואייל ומחמירה מאד? בענישה על סרבני מס... כן. אלה נכלאים בפועל ולתקופות ארוכות. 

   

  והנה באה החלטה חדשה של "מערכת עשיית הצדק", הבוחרת כידוע את עצמה מתוך עצמה, ומפתיעה אותנו שוב. זו בחרה לאחרונה (יום שני, 12.12.20),  באמצעות ועדת בחירות מיוחדת, המתכנסת לעניין זה, לא פחות מ... 61 שופטים חדשים במחי ישיבה אחת... שנמשכה 5 שעות.

  מה בדיוק בער להם שם? מדוע החיפזון הגדול? הרי לבורקסים לא היו צריכים להמתין, הם היו מוכנים, מהבילים, על השולחן?

   

  עמית סגל, שמיהר לחשב את הזמן הנדרש לבחירת מועמד לכס השיפוט, בהתוועדות הזו,  המשונה, מצא כי הוקדשו לה... 2.5 דקות... (מתוך 136 מועמדים). ממש הבל פה לכל מועמד.

  אתם הבנתם את זה? כך מכבדת המערכת את עצמה, את התפקיד ואת הליך הבחירה!

  האופן בו נתקבלו החלטות על מינוי עשרות שופטים עורר זעם לא רק בתקשורת אלא גם בכנסת. 

  הדיון נעשה בהרכב חסר לאחר שהשרה מירי רגב וח"כ אסנת מארק החרימו את הדיון, לדבריהן הן עשו זאת גם כמחאה על דיון בדבר קידומו של השופט עבאס עאסי מביהמ"ש השלום לביהמ"ש המחוזי,  

  עבאס עאסי הוא השופט שדחה את תביעת הדיבה של השרה מירי רגב נגד ספי עובדיה, עיתונאי ערוץ 13. בעבר נמתחה ביקורת חריפה על השופט בגין פסיקות (לפי הנטען בערוץ 7), הנוטות באופן חריג לטובת ערבים ונגד יהודים. גם ח"כ צבי האוזר החרים את הוועדה. רגב ומארק הודיעו כי יפנו לבג"ץ, ויערערו על החלטה זו. ומה צפוי להם בבג"ץ? כולנו מבינים...

  בצלאל  סמוטריץ' (ימינה), אמר כי "התוצאות שהתקבלו בוועדה לבחירת שופטים, הן תמציתו של הסיפור על כשלון הימין במשך כל שנות שלטון הליכוד". "מדובר גם בכשלונו של נתניהו, שהסכים למינויו של אבי ניסנקורן לתפקיד שר המשפטים",  ועוד הוסיף: מדובר ב"ימין", פחדן וצעקן שעושה הרבה רעש ומביא אפס הישגים, מול שמאל שלא רואה אף אחד ממטר ודוהר למימוש מטרותיו. ביום שבו הימין יתנהג כמו ניסנקורן, ויתחיל סוף-סוף למשול, המדינה תיראה אחרת לחלוטין". אמר.

  בעבר הלא רחוק, נקטה שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, במהלכים מבריקים, כדי לקדם שינויים בהרכב "אוכלוסיית" השיפוט בארץ. בסבלנות, עקב בצד אגודל, היא קידמה תחלופה בוועדה למינוי שופטים. במסגרת טקטיקה מבריקה, בה נקטה, כדי להבטיח מינויים שמרניים, היא קידמה שת"פ עם לשכת עורכי הדין, אשר לה שני נציגים בוועדה. האינטרסים  הצטלבו והתוצאות ניכרו בהצבעות הוועדה, ולא זו בלבד: אפילו נציג האופוזיציה דאז רוברט אילטוב שיתף עמה פעולה ויישר עמה קו, נכס יקר מפז.

  התוצאה הייתה מוחצת, לטובת הקואליציה. ששה מתוך תשעה נציגים בחרו את השופטים המומלצים. במשך ארבע שנים בלמה שקד את מינויו של עבאס עאסי. לשכת עורכי הדין הפצירו בה שוב ושוב לכלול אותו ב'דיל'. שקד סירבה. עאסי לא קודם. בו בזמן יצרה שקד את המהפכה האמיתית: 30% מקרב המינויים באו מקרב ציונות הדתית

  ציונות? היא חזרה למערכת המשפט בדלת הראשית!.

  ביום שני האחרון באה לידי ביטוי העובדה כי התהפך הגלגל. טעותו האיסטרטגית הקשה של נתניהו, שראשיתה בוויתורו על שקד (שגם הביאה פעמיים הצעות לחוק ההתגברות בכנסת. הצע"ח אלו הופלו על ידי כחלון, כשהוא מגובה בקריצת עיין של נתניהו), והמשכה בשני האחרון, כאשר נציגי הליכוד הוכו כפליים. ראשית בעצם העניין של ההפסד הגורף בוועדה. השני בעובדה כי המינויים דלעיל דחקו, לזמן בלתי מוגבל, כל ניסיון לתקן את הרכב אוכלוסיית השיפוט, כל ניסיון לעשותו מאוזן יותר, תוקפני פחות כלפי הימין, וכלפי ערכים שונים הקשורים באתוס הציוני של המדינה.. 

  אנשי הליכוד מצאו עצמם במיעוט, מול רוב אקטיבי ועם יו"ר וועדה לעומתי (ניסנקורן), מבית היוצר של ההסתדרות, שבא לשחק במגרש של הגדולים, והוא אפילו לא טרח לבצע, מול חברי הועדה, דיוני הכנה, כדי לנסות להעביר מינויים בהסכמה. לשיטתו, אותה הביא לכאן כאמור, היישר מההסתדרות, מותר נוהל, אף רצוי, לפיו כל דאלים גבר, היישר מההוויה המנצחת של האיגוד המקצועי. 

  גם הפעם עלה הדבר בידו. שוב יצאו אנשי מערכת "עשיית הצדק", ומלוא תאוותם בידם.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף