• הנה זה בא: עקב התערבות עו"ד בכיר נפתח תיק חקירה במשטרה נגד גדעון סער ושרן השכל בפרשת כסרא-סמיע

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הנה זה בא: נפתח תיק חקירה במשטרה נגד גדעון סער ושרן השכל בפרשת כסרא-סמיע

  אלי ציפורי:

  בעקבות פנייתו של עו"ד אביעד ויסולי ומסירת חומרים: נפתח תיק חקירה במשטרה נגד גדעון סער ושרן השכל בפרשת כסרא-סמיע כהמשך לתחקיר של איילה חסון

  *******************

  המשטרה פתחה תיק חקירה בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים כנגד שר המשפטים גדעון סער וחברת הכנסת שרן השכל. התלונה הוגשה למשטרת ישראל ביום 6.1.22 על ידי עו"ד אביעד ויסולי, יו"ר עמותת המטה למען ארץ ישראל, בהמשך לתחקיר שפורסם על ידי איילה חסון בחדשות ערוץ 13.  החשדות מתייחסים להצעת חוק פרטית שהגישה השכל לכנסת בעצה אחת עם סער בחודש יוני 2021 לפירוק המועצה המקומית כסרא-סמיע לשתי מועצות נפרדות. עו"ד ויסולי הגיש למשטרה דיסק עם חומרים רבים ועדויות בפרשה ובכוונתו לשלוח בימים הקרובים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להפסקת מעורבתו של סער במינוי שופטים בעקבות הפרשה. עצם פתיחת התיק עדיין לא מלמדת שתהיה חקירה בפועל, אבל זו לפחות התקדמות והמשטרה תצטרך להסביר איך זה מתקדם.

  כזכור, על פי התחקיר של איילה חסון והעדויות הנוספות שאסף עו"ד ויסולי ראשי משפחת פלאח הדרוזית מהכפר סמיע קשרו לכאורה עסקה עם סער והשכל, שבסיסה הבטחה להצבעה מאורגנת של המשפחה למפלגת "תקוה חדשה" בבחירות לכנסת ה-24, באופן שנתן למפלגה זו מאות קולות בוחרים בכפר סמיע בבחירות.

  במסגרת העסקה התחייבו לכאורה סער והשכל לחוקק חוק לפיצול המועצה המקומית כסרא-סמיע לשניים, דבר שיביא את אנשי משפחת פלאח לעמוד בראש המועצה המקומית החדשה בכפר סמיע ויעניק עשרות משרות חדשות במועצה שתקום לבני המשפחה.  סער והשכל גם התחייבו להעביר כספים בעשרות מיליוני שקל למועצה החדשה מתקציב המדינה.  במסגרת התחקיר ששידרה איילה חסון ב-17.7.21 שודר ראייון עם פואד פלאח, מבעלי מחצבת סמיע שבו הוא הודה בכך מפורשות:

  אילה חסון: "אז מי הבטיח לכם שזה יפוצל?"

  פואד פלאח: "אנחנו בתקווה, אולי קשרנו את הכסף שלנו עם תקווה חדשה. שרן השכל הגישה הצעת חוק ונראה איך נתקדם עם זה".

  ביום 7.6.21 (מיד לאחר שלפיד הודיע על כינון הממשלה) הגישה השכל בתיאום עם סער את הצעת החוק הפרטית לפיצול המועצה המקומית.

  על פי הצעת החוק,  המועצה המקומית הקיימת תפורק מיידית והמועצה החדשה תקום בכפר סמיע ב"יום התחילה" שנקבע ליום  1.7.21, כלומר כשלושה שבועות לאחר הקמת הממשלה ועוד לפני העברת חוק התקציב.  כמו כן נקבע במסגרת הצעת החוק כי שר הפנים ימנה ועדה קרואה לאלתר לשתי המועצות המופרדות. עוד נקבע בהצעת החוק כי לא ניתן יהיה לקבל כל עובד חדש ללא אישור מראש משר הפנים. בנוסף הובטח בהצעת החוק מתן "מענק הסתגלות לפיצול הרשות המאוחדת" מתקציב המדינה לרשות החדשה שתוקם, ללא הגבלת סכום או קריטריון כלשהו.

  סער, כשר המשפטים ויו"ר ועדת השרים לחקיקה, היה אמור להעביר את הצעת החוק בוועדת השרים וכך לחייב את הקואליציה להצביע בעדו.  סער והשכל היו חייבים להודיע לכנסת על ההסכם עם תושבי סמיע ועל ניגוד העניינים שלהם – אלא שהם לא פנו ליועמ"ש או ליו"ר הכנסת ולא הצהירו על ניגוד העניינים.

  הליך החקיקה לא קודם מאחר וראש מועצת כסרא-סמיע, יאסר גדבאן, שלח שני מכתבים ליועץ המשפטי לממשלה שבו הוא התלונן על מתן לשוחד בחירות לתושבי סמיע (לפי חוק הבחירות לכנסת). היועץ המשפטי לממשלה הודיע שהוא לא הורה על פתיחת חקירה מאחר ולא צורפו ראיות כלשהן למכתבים.

  עו"ד ויסולי מדגיש כי אין קשר בין מכתבי התלונה של ראש המועצה גדבאן בנוגע למתן שוחד בחירות, לחשדות בתלונה החדשה על קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי סער והשכל בהגשת הצעת החוק (יוזכר כי הפרקליטות הגישה כתב אישום בעניין דומה אך קל בהרבה נגד ח"כ חיים כץ).

  עו"ד אביעד ויסולי מסר: "מדובר בחשדות כבדים לעבירות שחיתות חמורות כנגד גדעון סער ושרן השכל – שוחד, מרמה והפרת אמונים - תוך ניסיון להעביר עשרות מיליוני שקל מכספי המדינה ועשרות משרות לכמה מאות בוחרי סער בכפר סמיע. לא עולה על הדעת כי סער יכהן כשר המשפטים וימנה את הפרקליטים שינהלו את החקירה נגדו ואת השופטים אשר ישפטו אותו".

  https://www.facebook.com/100008696496760/posts/2782800315353158/?d=n


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף