• הבחירות בישראל הצבעה אידיאולוגית או הצבעה מעמדית.

 • כתב - יחיאל א יוגב    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הבחירות בישראל הצבעה אידיאולוגית או הצבעה מעמדית.

  אין זה סוד שבישראל דווקא המעמדות הבינוניים-נמוכים מצביעים לימין, ואילו המעמדות הבינוניים-גבוהים מצביעים באופן מסורתי לשמאל. למרות שבעולם התופעה הפוכה בדרך כלל.

  בישראל אין באמת הבדל גדול בין מפלגות הימין הגדולה לבין מפלגות השמאל הציוני.

  השמאל באופן מסורתי דוגל בהעברת תקציבים מהעשירים לעניים על ידי מיסוי גבוהה, ואילו הימין תומך בכלכלת שוק פתוחה עם מינימום התערבות של הממשלה במשק, צמצום תשלומי העברה וכדומה.

  אז איך זה שדווקא המזרחיים שלרוב מרכיבים את השכבות החלשות תומכות בימין ואילו השכבות המדושנות תומכות בשמאל. התשובה לכך היא שבישראל בין השאר ההצבעה בקלפי היא זהותית מעמדית.

  מנגנוני מפלגות השמאל לדורותיהם דאגו לקדם "ולרפד" את החברה המייסדת ולקדם אותה בסולם הדרגות המעמדי דרך מנגנונים מפלגתיים, על- ידי מכרזים תפורים מראש העסקה בחברות ממשלתיות גדולות וכיוצא בזאת. כך זהותן של מלגות השמאל נצבעה "בלבן" וכשאשכנזי בה להצביע וחושב על כלכלה חופשית הוא ישים פתק למפלגה שתומכת בדיוק ההפך מכך מכיוון שהוא מצביע לטובת הקבוצה שלו.

  ואילו המזרחיים מצאו להם אפיקי מוביליות אחרים ואלה הם דרך מפלגת השלטון הימנית.

  מצביעי השמאל לא מבינים למה השכבות הנמוכות, דווקא מצביעות למפלגות "שדופקות" אותם לכאורה.

  בתי המשפט והתקשורת הממסדית נתפסים על ידי מצביעי הימין כמיצגים שכבת מוצא בחברה הישראלית. כאשר הימין מנגח את התקשורת הוא מנגח את הממסד "הלבן".

  בשנים האחרונות התערער מעמדה של התקשורת כמתווך הוגן בין הממשלה לציבור.

  כששואלים למה המפה הפוליטית נראית אך שהיא בישראל יש לחזור לבסיס הזהותי-מעמדי של המצביעים.

  הגיע הזמן שתהיה מפלגה ימנית אמיתת שתפתח שיטה יותר השתתפותית של ציבור הבוחרים ללא דילים פנימיים וקבלני קולות תצמצם למינימום את מעורבות המדינה בחיי האזרחים ותיתן לקהילות בישראל לדאוג לענייניהן ללא פרוטקציוניזם מיותר

  שם עט: חד אונה.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף