• שגריר (בדימוס) יורם אטינגר: משטר האייתולות בחצר האחורית של ארה"ב

 • כתב - יורם אטינגר    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף

 • ".... איראן מסייעת לוונצואלה בתחום כלי-טיס-בלתי-מאויישים (כטב"מ) קטלניים.... איראן מספקת לוונצואלה טילים מונחים המתאימים לכטב"מים מתקדמים.... איראן שוקלת לספק לוונצואלה כטב"מים מתקדמים [העלולים להגיע עד לפלורידה]...."

  איראן באמריקה הלטינית – מה היעד?

  *מאז השתלטותו על איראן בפברואר 1979, משטר האייתולות רואה באמריקה הלטינית – עד לגבול ארה"ב-מכסיקו – את הבטן הרכה של "השטן הגדול האמריקאי". מכאן שתופי הפעולה ההדוקים (בצוותא עם חיזבאללה וחמאס) עם ברוני הסמים המובילים במכסיקו, קולומביה ובוליביה, ועם ארגוני טרור ומשטרים אנטי-אמריקאים בדרום ומרכז אמריקה: וונצואלה, קובה, ניקרגואה, אקוודור בוליביה וצ'ילי. איראן פועלת לשדרוג התאום המודיעיני בין כל המשטרים האנטי-אמריקאים, ומגייסת טרוריסטים המתאמנים באיראן ובאמריקה הלטינית.

  *איראן מעמיקה את מעורבותה – בהובלת "משמרות המהפיכה" וזרוע "אל קודס" האחראית על הקשר עם ארגוני טרור בינלאומיים - בחצר האחורית של ארה"ב בכל הקשור לפעילות טרור, פשיעה בינלאומית, צבא ומודיעין.

  *האייתולות רואים באמריקה הלטינית בסיס יעיל להלבנת-הון (בהיקף של מיליארדי דולרים), עקיפת סנקציות כלכליות, ושדרוג הנגישות לחומרי גלם החיוניים ליצור נשק-השמדה-המונית ונשק גרעיני. לדוגמא, מכרות טאנטאלום בבוליביה, תוריאנייט בגויאנה וסורינאם, ואורניום בוונצואלה, בוליביה ואקוודור.

  *משטר האייתולות אינו מסתפק באיום קיומי ומוחשי על כל משטר סוני-ערבי במזרח התיכון, אלא רואים בערעור היציבות באמריקה הלטינית וקעקוע מעמד ארה"ב בדרום ומרכז אמריקה יעד מרכזי באסטרטגיה אנטי-אמריקאית.

  *משטר האייתולות פועל למינוף אזורים נטולי-חוק-וסדר (כגון יערות-עד, הגבול המשולש ארגנטינה-פאראגוואי-ברזיל והגבול המשולש צ'ילי-פרו-בוליביה) והלכי-רוח אנטי-אמריקאים באמריקה הלטינית, כדי להכות שורשים על גבולה של ארה"ב, ולתגבר "תאי טרור רדומים" על אדמת ארה"ב.

  *שתוף הפעולה בין האייתולות לבין משטרים אנטי-אמריקאים באמריקה הלטינית מוכיח שאפשר להקים חזית יעילה אנטי-אמריקאית בין האיסלאם המהפכני (המשטר השיעי, הדתי, הרדיקלי והעריץ באיראן) לבין הקומוניזם והסוציאליזם הרדיקלי (משטרים חילוניים, עריצים בוונצואלה, קובה ועוד).

  *40 שנות התבססות של האייתולות בדרום ומרכז אמריקה הביאו את הטרור האיראני, יחד עם הפצת-סמים וטכנולוגיות בליסטיות מתקדמות, לפיתחה של ארה"ב.

  *מאז השתלטות אייתולה חומייני על איראן ב-1 לפברואר 1979 רואה משטר האייתולות ב"שטן הגדול האמריקאי" את המכשול הגדול ביותר בדרך למימוש החזון המגלומני, החורג מעבר למפרץ הפרסי והמזרח התיכון, ששורשיו ב"קרב כרבלא" משנת 680 לספירה (המצויין מדי שנה בארועים פומביים זבי-דם באיראן ובריכוזים שיעים ברחבי העולם). החזון הפנאטי מתועד למשעי בספרי הלימוד באיראן, בהטפות במסגדים, בארועים המוניים ובחתרנות, טרור והפצה שיטתית של טכנולוגיות בליסטיות ברחבי העולם. היעד האסטרטגי הוא השתלטות על המשטרים הסונים "המשומדים" והכנעת המערב "הכופר", ובראשו ארה"ב.

  משטר האייתולות ווונצואלה האנטי-אמריקאית

  וונצואלה הייתה בין המדינות הראשונות להכיר בהשתלטות האייתולות על איראן. השתיים משתפות פעולה בהכשרת טרוריסטים, בפיתוח טכנולוגיות בליסטיות וגרעיניות, וממנות את שיתופי הפעולה באמצעות סחר סמים והלבנת-הון. לשתיהן קשר הדוק עם חיזבאללה וחמאס.

  "....שיתוף הפעולה עם וונצואלה מעצים את איום איראן על ארה"ב.... מאז 2006 עוסקים יועצים איראנים באימון צבא וונצואלה, ובמיוחד בכל הקשור ללוחמה א-סימטרית מול כח עדיף [כגון ארה"ב]....

  "לפי מסמך של "מכון קרנגי לשלום בינלאומי" לוונצואלה מאגרי אורניום [באדמה] בהיקף של 50,000 טון.... מפעלים בבעלות איראנית הוקמו במקומות נידחים בוונצואלה... המרחבים חסרי-התשתיות הם קרקע פוריה לייצור בלתי-חוקי של אמצעי לחימה.... ב-2008 עצרה תורכיה ספינה איראנית בדרכה לוונצואלה, ועליה מטען של ציוד מעבדה שנועד ליצור חומרי נפץ.... וונצואלה תומכת בסדר היום הבינלאומי של איראן, כולל פיתוח ויצור יכולות בליסטיות וגרעיניות, וליבוי זעזועים באמריקה הלטינית. שיתוף הפעולה עם וונצואלה מסייע לאיראן למנף את מערכת הבנקים העולמית למימון ולהמשכיות פעילות צבאית אסורה למרות הסנקציות המוטלות עליה...."

  ".... מאז 2007 איראן מספקת לוונצואלה טכנולוגיות של כלי טיס קטלניים בלתי-מאויישים.... שר ההגנה של קולומביה אמר שטרוריסטים של חיזבאללה פועלים בוונצואלה ומהווים איום על ביטחון קולומביה....

  "מספר ארגוני טרור קולומביאנים פועלים בוונצואלה.... דו"ח מחלקת המדינה מ-2020 דיווח על שתוף פעולה בין וונצואלה לארגוני טרור.... סביר להניח שכטב"מים איראנים יגיעו לידי ארגוני הטרור.... לאיראן ווונצואלה שורה ארוכה של הסכמים לשתוף פעולה בנושאי ביטחון...."

  משטר האייתולות וקובה האנטי-אמריקאית

  שיתוף הפעולה איראן-קובה החל עם השתלטות האייתולות על איראן, כאשר פידל קסטרו היה מהראשונים להכיר במשטר האנטי-אמריקאי, שהחליף את שלטון השאח הפרסי שהיה
  "השוטר האמריקאי במפרץ הפרסי".
  שיתוף הפעולה המשולש רוסיה-איראן-קובה נועד לפגוע במעמד ארה"ב באמריקה הלטינית ולצמצם את השלכות הלחץ האמריקאי על קובה.

  ".... איראן משתתפת בפעילות אלקטרונית אנטי-אמריקאית מבסיסים בקובה.... השתיים עושות יד-אחת בזירה הבינלאומית בכלל ובתחום המודיעין בפרט.... מסוף שנות ה-90' של המאה הקודמת קיים גם שיתוף פעולה בתחום הביוטכנולוגיה המאפשר יצור אמצעי לחימה ביולוגים...."

  "לאיראן וקובה עניין משותף בוונצואלה המהווה זירה להעשרת אורניום עבור איראן, ומכאן האיום של שלושתן על ארה"ב והמערב.... מיקומה הגיאוגרפי של וונצואלה ואוצרותיה הטבעיים מהווים איום חמור יותר מאיום קובה בשנות ה-60' של המאה הקודמת. שיתוף הפעולה בין איראן, סוריה, וונצואלה, קובה ומדינות אנטי-אמריקאיות נוספות ביבשת אמריקה מהווה איום דומה לזה הטמון בשיתוף הפעולה רוסיה-קובה.... כח אדם איראני וקובני מייעץ ל- ומאמן את כוחות הביטחון בוונצואלה. מיקומה הגיאוגרפי של קובה מאפשר לאיראן לשבש שידורים אמריקאים שנועדו לציבור האיראני. השקעות איראניות בקובה והלוואות נדיבות מאפשרות לקובה לצמצם את הסכנה של קריסה כלכלית...."

  שיתוף הפעולה איראן-קובה נועד, בין היתר לצמצם את הזעזועים בוונצואלה. "כח אל קודס" של "משמרות המהפיכה" משתף פעולה עם המודיעין של קובה ווונצואלה. מאז 2005 העניקה איראן לקובה הלוואות בסך מיליארד ליש"ט והגבירה משמעותית את פעילותה באי.

  השורה התחתונה

  *משטר האייתולות מוכיח - מאז בא לאוויר העולם ב-1 לפברואר 1979 - שהוא מתמקד ב"תותחים" ולא ב"חמאה" (בניגוד להערכות ה-CIA ומחלקת המדינה), כפי שהובהר גם לאחר חתימת הסכם הגרעין מ-2015 (בניגוד להערכות הנשיא אובמה, סגנו ביידן, ויועצו לביטחון לאומי של ביידן אנטוני בלינקן, המכהן היום כמזכיר המדינה ומעצב-על של מדיניות ארה"ב).

  *לכן, השעיית הסנקציות על איראן תביא להפניית משאבים אדירים לתגבור החתרנות, הטרור והפצת טכנולוגיות צבאיות מתקדמות במפרץ הפרסי, רחבי המזה"ת, אפריקה ואמריקה הלטינית.

  *השעיית הסנקציות תזרים מיליארדי דולרים לשדרוג שיתופי פעולה בין משטר האייתולות לבין משטרים וארגונים אנטי-אמריקאים באמריקה הלטינית, תוך החרפת האיום על ביטחון הפנים בארה"ב.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף