• טורקיה מתכוננת לעימות עם ישראל, יוון והאיחוד האירופי על מזרח הים התיכון - מצאה עצמה מבודדת ועלובה

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • טורקיה מתכוננת לעימות עם ישראל, יוון והאיחוד האירופי על מזרח הים התיכון - מצאה עצמה מבודדת ועלובה

  מטרתה של תורכיה היא לפרק את יחסי ישראל והבריתות עם יוון קפריסין ומצרים. היא ניסתה לפתות את מצרים בטענות לפיוס בחודש האחרון.

  טורקיה שלחה מכתב דיפלומטי ליוון ולישראל בטענה כי על שתי המדינות לבקש "את רשותה לפני שהן מניחות עבודה על כבל חשמל תת-ימי מוצע במזרח הים התיכון", כך דווח באנקרה ביום שני בלילה. זאת ימים ספורים לאחר שישראל סיימה תרגיל ימי עם קפריסין, יוון וצרפת. טורקיה חתמה על הסכם עם הממשלה המבולבלת בלוב ב-2019 והיא מאיימת בשנה האחרונה בתביעות של יוון וקפריסין בים.

  באפריל 2020 ובדצמבר 2020 טענה תורכיה כי היא מעוניינת להתפייס עם ישראל, במטרה לפתות את ישראל להתרחק משותפות מתפתחת עם יוון. התקשורת הפרו-ממשלתית בתורכיה אף ביקשה לשלוח מפות לישראל בטענה שהיא יכולה לחתום על עסקה ימית עם ירושלים שתמחק את טענותיה של קפריסין מהמפה. במקום זאת, לישראל ולקפריסין יש קשרים ידידותיים וגבול ימי שהם מסכימים עליו. ישראל מקבלת ספינות סער 6 חדשות כדי להגן על המים הטירטוריאלים שלה ועל אסדות הגז שלה. בנוסף, חתמה ישראל בקיץ האחרון על הסכם עם יוון וקפריסין לצינור איסט מד והיא חלק מפורום גז עם יוון, קפריסין, מצרים ומדינות נוספות.

  עד לפני כ-15 שנה היו לטורקיה ולישראל יחסים טובים. אולם מאז עלה לשלטון רג'פ טאיפ ארדואן והפך לאוטוריטרי יותר ויותר, בעוד טורקיה הפכה ליריבה מובילה של המדינה היהודית. היא אף השוותה את ישראל לגרמניה הנאצית באו"ם ב-2019. עכשיו, טורקיה מוצאת את עצמה מבודדת באזור. חבריה היחידים הם קטאר, חמאס וממשלת לוב החלשה, כמו גם כמה קיצונים בצפון סוריה הידועים יותר בטיהור אתני ובעבודה כשכירי חרב עבור אנקרה מאשר בהשגת כל דבר אחר.

  אנקרה רוצה לשנות גישה. עם זאת, היא הצליחה להרחיק את צרפת ומדינות רבות אחרות. ארה"ב עשויה לעבוד עם טורקיה על אירוח ועידת השלום של הטליבאן. נראה שטורקיה מעדיפה את רוסיה ואיראן על פני עבודה עם המערב וארה"ב. נראה שאפילו נאט"ו מודאג כעת מהדיכוי של טורקיה את הדמוקרטיה ומהסחף שלה לכיוון רוסיה וסין.

  לכתבה המלאה:

  https://www.jpost.com/middle-east/turkey-prepares-to-clash-with-israel-greece-and-eu-over-east-med-662124


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף