• בן דרור ימיני: ירדן היא פלסטין, ופלסטין היא ירדן - להקים קונפדרציה ירדנית־פלסטינית, מדובר בהצעה מתבקשת ונכונה

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • בן דרור ימיני: ירדן היא פלסטין, ופלסטין היא ירדן - להקים קונפדרציה ירדנית־פלסטינית, מדובר בהצעה מתבקשת ונכונה

  כשקיבלו הבריטים את השליטה על פלשתינה, במסגרת משטר המנדטים של האו"ם, כלל השטח את שני עברי הירדן והשתרע על כ־117 אלף קמ"ר. אלא שכבר ב־1921 ביצעו הבריטים הפרדה. הם קיצצו את החלק המזרחי של הירדן, שהפך ל"אמירוּת עבר הירדן". מדובר ביצירה קולוניאליסטית לכל דבר ועניין. כשמונתה ועדת הלורד פיל ב־1936, בעקבות המרד הערבי הגדול, היא החליטה על ביצוע חלוקה נוספת. כ־4,800 קמ"ר בלבד הוקצו למדינה היהודית, 20,600 קמ"ר נוספו למדינה הערבית, אמירות עבר הירדן, שכבר השתרעה על 90 אלף קמ"ר. ההמלצה לא הייתה על הקמת "מדינה פלסטינית", משום שלא היה אז עם פלסטיני או ישות פלסטינית, אלא על הקמת מדינה ערבית אחת בשני עברי הירדן.


   


  כדאי לשים לב שלמדינה הערבית הוקצו יותר מ־96% משטחי פלשתינה המקורית ולמדינה היהודית 4% בלבד. ההתנגדות הערבית לאותה חלוקה לא הייתה על הקמת מדינה ערבית משני עברי הירדן, אלא בגין האחוזים הבודדים שהוקצו למדינה יהודית. בהחלטת החלוקה ב־1947 הוקצו למדינה היהודית 15 אלף קמ"ר, שהיוו פחות מ־13% מפלשתינה המקורית. אכן, שיפור רציני. בעקבות הסרבנות הכלל־ערבית גם לחלוקה החדשה, והפלישה של הצבאות הערביים לישראל, גדל שטח המדינה היהודית ל־21 אלף קמ"ר.

  השמאל העולמי ופעילים פלסטינים בגדה, כמו גם חלק מהימין הישראלי, מדברים על "מדינה אחת". אלא שמדינה אחת מקימים בין קהילות דומות, זהות, בעלות אותה דת ותרבות, ולא בין קהילות שונות. ירדן היא פלסטין, ופלסטין היא ירדן. צ'כוסלובקיה התפצלה לשתי ישויות, ויוגוסלביה התפצלה לשבע ישויות, על בסיס של הגדרה עצמית דתית ואתנית. ומה שהיה נכון שם ונכון לרוב מדינות העולם - צריך להיות נכון גם למזרח התיכון.


   


  לכן, בהנחה שהממשל האמריקאי, כפי שסיפר אתמול אבו־מאזן, אכן הציע להקים קונפדרציה ירדנית־פלסטינית, מדובר בהצעה מתבקשת ונכונה. לא ברור מדוע אבו־מאזן מתעקש לצרף את ישראל לפדרציה כזו. האם הקרואטים ביקשו לצרף את הסלובנים? נכון ש־31 שנים לאחר הסכם לונדון נדמה שהאופציה הירדנית ירדה מהשולחן. אבל ההיגיון מחייב להחזיר אותה לשולחן.


  לכתבה המלאה:

  https://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-5339928,00.html

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף