• נתיב הגירה לא צפוי!

 • כתב - יחיאל א יוגב    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • קרדיט צילום: shutterstock

  נסיך הכתר מוחמד בין סלמאן (MBS) קורה לערביי ישראל  לעבוד ולהתגורר בממלכה הסעודית. לאחרונה הודיעה סעודיה שתנפיק אשרות עבודה לערבים ישראלים.

  התגובות להכרזה מתחלקות לשתיים; כאלה שרואים את זה כהזדמנות דיפלומטית לאזור, וכאלה הרואים את המהלך כמהלך ציני שישרת את ישראל וארה"ב באזור. אחד מההשלכות של המהלך הוא דחיקת "הבעיה הפלסטינית" לשוליים.

  מהלך זה מאפשר לריאד וירושלים לשתף פעולה בנושאים מהותיים יותר כמו המלחמה בארגון המדינה האסלמית, ובאיום האירני, על סעודיה הסונית, ועל מדינת היהודים ישראל.

   מהלך זה פותח פתח לקשרים כלכליים בין סעודיה לישראל. עובדים ערבים מישראל יוכלו להשתלב בבנייתה של העיר-  NEOM שתהיה אזור כלכלי חופשי, ויחולו בה חוקים שונים מחוקי הממלכה הסעודית כמעט בכל תחום, מין מדינה בתוך מדינה. פועלים, עובדים, ויזמים אלה, יוכלו בסופו של דבר להשתקע ברחבי הממלכה ואף בעיר העתיד NEOM.

  הסעודים משוועים לכוח אדם מיומן ומשכיל, בכדי לפתח ולהוסיף לכלכלתה סקטורים נוספים, בכדי לגוון את מקורות ההכנסה שלה, שבעיקר נשענות על נפט. הסעודים רואים בעובדים וביזמים ערבים – ישראלים, כסוכני שינוי שיוכלו לעזור לכלכלה הסעודית. מכלכלה הנשענת על מקורות נפט, לכלכלה בעלת מקורות הכנסה מגוונים יותר.

  ב27- בספטמבר הודיע יורש העצר בן סלמאן (MBS), על פתיחת הממלכה לתיירות נכנסת. צעד זה נראה טריוויאלי, אך לא לממלכת סעודיה הווהביסטית, המנסה לשמר אורך חיים אסלאמי קפדני, ללא השפעות זרות מבחוץ. בעזרת מהלך זה מקווה בן סלמאן שהתיירות תהווה 10% מהתל"ג בסעודיה עד שנת 2030. בכדי למשוך תיירים הקל בן סלמאן על מספר חוקי צניעות לתיירים בלבד.  מהלך זה הוא מראה כיוון, כלומר הסעודים מוכנים לוותר במעט על הקנאות הדתית הווהביסטית, במקום שבו נולד האסלאם, למען כלכלה מגוונת ובטחון.

  במצב זה יהיה יותר קל לערבים-ישראלים להגיע לממלכה, לשמר כמה שיותר על אורחות חייהם שהם בעלות השפעה מערבית וסוניות יותר מאשר ווהביסטיות, מה שימשוך אותם יותר להגיע לממלכה ולעבוד בה.

  השאלות הנשאלות הם האם חלק מסויים מערביי ישראל יחפשו הזדמנויות בממלכה החדשה ואף השתקעו בה. ימים יגידו.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף