• טורקיה חשפה סוכנים שלנו בלבנון ומסרה את המידע ישירות לאיראן וחיזבאללה - מאז לא מוסרים להם יותר כלום

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • טורקיה חשפה סוכנים שלנו בלבנון ומסרה את המידע ישירות לאיראן וחיזבאללה - מאז לא מוסרים להם יותר כלום

  קרדיט צילום: shutterstock

  ישראל אינה יכולה לבטוח בטורקיה, שהפכה בעשור האחרון מבת ברית אסטרטגית ליריבה עוינת. המודיעין הישראלי נכווה קשות מטורקיה: בעבר פורסם כי מיט, ארגון הביון הטורקי, העביר־הדליף מידע שקיבל במסגרת שיתוף הפעולה עם המוסד לידי איראן. כתוצאה מכך נחשפו סוכנים של ישראל.

  גרסה דומה לטענה זו, אך שונה בפרטיה, שמעתי מגורמי ביון מערביים. היא מתייחסת לפרסום בדבר חשיפת רשת ריגול ישראלית בלבנון. לפני כעשור, לאחר מלחמת לבנון השנייה, טענו שירותי הביטחון של לבנון ושל חיזבאללה כי עצרו לבנונים שהוגדרו "סוכנים של המודיעין הישראלי", בהם גנרל לשעבר, שפעלו במשך שנים ארוכות. כמה מהם, לפי הדיווחים, הצליחו להימלט - כולל לישראל - אך רובם נידונו לתקופות מאסר ארוכות.

  לגורמי הביון המערביים שעמם שוחחתי יש הסבר נוסף. להערכתם, ישראל, במסגרת שיתוף הפעולה שלה, שיתפה את ארה"ב במידע שהשיגה מסוכניה הלבנוניים. הביון האמריקאי העביר את המידע או תוצריו והערכותיו לביון הטורקי, שדאג למסור אותו לאיראן ומשם הוא הגיע לחיזבאללה.

  למרבה המזל, למעט מקרה זה, רוב העוינות הטורקית לישראל באה לידי ביטוי בעיקר במישור הרטורי - ביטוייו המתלהמים של ארדואן, התומך בחמאס ומאפשר למפקדיו להקים מפקדה בארצו.

   

  מכל הסיבות האלה, קהילת המודיעין של ישראל - המוסד, אמ"ן והשב"כ - שבמשך עשרות שנים שיתפה פעולה עם מקבילתה בטורקיה (בעיקר נגד סוריה) חדלה מלעשות זאת. גם התעשיות הביטחוניות (התעשייה האווירית, רפאל, תעש, אלביט ועוד), שמכרו לטורקיה נשק ומערכות במיליארדי דולרים (טילים, מל"טים, מכשירים אלקטרואופטיים, מערכות בקרת אש, השביחו מטוסים וטנקים) ניתקו עמה את קשריהם.

  לכתבה המלאה:

  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-708868?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • תגובות 

חזרה לראש הדף