• דניאל פרידמן: בייניש מונתה לשופטת בזמן ממשלת מעבר והיום מתנגדת למינויים כאלה? שלטון החוק..

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • לכאורה הכנסת היא הרשות המחוקקת. כך עולה מחוקי היסוד וכך מלמדים בשיעורי אזרחות. אבל המציאות שונה: בפועל הפכו בית המשפט העליון והיועמ"ש למחוקקי על, שבכוחם לחוקק חוקים הגוברים על חוקי הכנסת. פרשת המינויים בממשלת מעבר ממחישה את התופעה. בפרשה זו משתלב גם סיפורה של דורית ביניש, שמונתה לעליון בתקופת ממשלת מעבר, אך הפכה לנושאת דגל האיסור על מינוי שופטים בתקופה כזאת, עובדה שמלמדת לא מעט על המניפולציות הנעשות בחוק בידי אלה הקובעים את תוכנו.

  פסק הדין הפך לחקיקה ללא גבולות. פרוקצ'יה דנה בהרחבה במינויים בתקופת בחירות ועל ידי ממשלת מעבר, אבל כל העקרונות והשיקולים שהיא מפרטת היו בגדר אמרות אגב (אוביטר) שאינן מחייבות. אולם במדינת הבג"ץ הופך כל הגיג של שופט לדבר חקיקה. מעבר לכך עולה חשש שפסק הדין נכתב תוך ניגוד עניינים שהעליון נמצא בו, בשעה שמחלוקת גביזון עומדת לנגד עיני השופטים. אגב, עובדת מינויה של ביניש לעליון בתקופת ממשלת מעבר לא נזכרה בפסק הדין.

  השלב הבא היה בתקופת כהונתי כשר משפטים. ישיבה לבחירת שופטים הייתה קבועה בספטמבר 2008. יום לפני הישיבה הודיע ראש הממשלה אהוד אולמרט על התפטרותו. שופטי העליון ובראשם הנשיאה ביניש הופיעו לישיבה והודיעו שאין לקיימה מכיוון שמדובר בממשלת מעבר (אז עוד לא היה ברור אם אנו עומדים לפני בחירות, שכן ההנחה הייתה שציפי לבני תוכל להקים ממשלה במתכונת ממשלת אולמרט. מבחינה זו המצב היה זהה למצב בשעת מינויה של ביניש לעליון).

   קראתי ליועץ המשפטי, מני מזוז, שחיווה דעתו שניתן לקיים את הישיבה. ביניש והשופטים האחרים התעלמו מכך, בניגוד לפסיקה של העליון, שלפיה חוות דעת היועץ מחייבת גופים דוגמת הוועדה לבחירת שופטים. בקיצור, "שלטון החוק".

  לאחרונה צץ רעיון יצירתי חדש: יש כמה סוגים של ממשלת מעבר. יש כזו שבתקופתה מותר למנות את ביניש לעליון ויש כזו שבתקופתה אסור למנות אפילו שופטי שלום. מעודד שהמשפט איננו קופא על שמריו.

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5579603,00.html


 • תגובות 

חזרה לראש הדף